Відтворення

Фізіологія і патологія відтворення, основи андрології, технологічні карти та програми відтворення.

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!
Середа, 21 червня 2017 20:05
  • Залишити коментар

Нині штучне осіменіння свиноматок широко використовується в усьому світі, однак ступінь його використання в різних країнах сильно варіює. 

Щорічно у світі проводиться приблизно 19 млн. осіменінь, з яких у 99% випадків використовується сперма кнурів, що зберігалася за температури 15–17 °С. Крім цього відомо, що 85 % осіменінь проводиться спермою кнурів отриманою в той же день або у наступний. Тому, з метою забезпечення інтенсивного використання штучного осіменіння, необхідно отримувати якісну сперму з відповідною концентрацією.

Відомо, що на заплідненість та багатоплідність свиноматок впливає цілий ряд факторів одним з яких є концентрація сперми.

Концентрація сперми – це кількість статевих клітин в 1 мл сперми.

На сьогоднішній день, для визначення концентрації сперми кнурів, можна використовувати фотоелектроколориметри, спектрофотометри; порівняння каламутності розбавленої сперми зі спеціально відкаліброваними стандартами; визначення об’єму або ваги сперміїв у пробірці після центрифугування та використання портативних фотометрів.

Однак, у випадку відсутності необхідного обладнання або неможливості господарства придбати фотометр виникає запитання: яким чином можна визначити концентрацію сперми та наскільки важливо взагалі її визначення для забезпечення успішного відтворення свиней?

Одним з доступних (дешевих) методів є безпосередній підрахунок сперміїв у лічильній камері з сіткою Горєва (рисунок 1). Для цього попередньо отриману сперму кнура набирають у лейкоцитарний меланжер до мітки 0,5. Потім у змішувач набирають 3 %-ний розчин натрію хлориду – до поділки 11 (розбавлення в 20 раз).


Рисунок 1 – Сітка з камерою Горяєва на предметному столику мікроскопа

Sіtka z kameroju Gorjaєva na predmetnomu stoliku mіkroskopa

 

Великим і вказівним пальцями затискують кінці меланжера і струшують протягом 2–3 хв. Перед внесенням сперми в лічильну камеру з капіляра видаляють чотири краплі, а після цього добре притирають покривне скло до пластинки камери і наносять збоку на сітку невелику краплю сперми з меланжера.

Підраховують кількість сперміїв при збільшенні мікроскопа в 200–400 раз у п’яти великих (80 малих) квадратах по діагоналі (рисунок 2). Рахують лише головки сперміїв, які розміщені всередині малих квадратів та на їхніх лівих і верхніх лініях.Рисунок 2 – Схема підрахунку сперміїв у лічильній камері з сіткою Горяєва

Shema pіdrahunku spermіїv u lіchilnіj kamerі z sіtkoju Gorjaєva

 

Концентрацію сперміїв вираховують за формулою:
де: С – концентрація сперміїв (млрд) у 1 мл сперми; h – кількість сперміїв, підрахованих у 80 малих квадратах; d – ступінь розрідження. Числа у формулі є постійними величинами: 4000 – це число переведення на кубічний міліметр (мм3); 1000 – число переведення на мл; 80 – кількість малих квадратів.

Однак, даний метод забирає багато часу (близько 30–40 хв), потребує використання додаткового обладнання, реактивів, що створює складнощі з використання його в умовах виробництва.

На сьогоднішній день одним з найбільш зручних та швидких методів визначення концентрації сперми в умовах виробництва є використання портативних фотометрів (рисунок 3).


Рисунок 3 – Фотометри для визначення концентрації сперми

Fotometri dlja viznachennja koncentracії spermi

 

При використання того чи іншого фотометра необхідно чітко дотримуватися інструкції з експлуатації.

Враховуючи той факт, що для забезпечення запліднення та багатоплідності свиноматок необхідно, щоб в одній спермодозі (100 мл) містилося 3–4 млрд. повноцінних сперміїв, потрібно чітко контролювати ступені розрідження сперми кнурів, що можливо за рахунок визначення концентрації.

Після визначення концентрації сперми за допомогою фотометра ми зіштовхуємося з одним простим питанням: у скільки разів проводити розрідження сперми?

Фотометри, залежно від моделі, можуть показувати на екрані різні величини. Наприклад: 0,38, або 1,52 або 260. Залежно від моделі фотометра використовуються коефіцієнти переведення, які потрібно використовувати, для розрахунку необхідної кількості спермодоз. Так, наприклад показник фотометра 230 млн в 1 мл, а об’єм еякуляту 350 мл отримуємо 80 млрд. Отримавши загальну концентрацію сперміїв можна рухатися в двох напрямках: розділивши загальну кількість сперміїв (80 млрд) на 3 або 4 млрд (необхідних для однієї спермодози) отримуємо 26 спермодоз, якщо кожна доза складає 100 мл тоді отримуємо 2600 мл (ступінь розрідження сперми 1:7,4). Отже, 350 мл еякуляту розріджуємо у 2600 мл синтетичного середовища, в результаті отримуємо надзвичайно високі ступені розрідження сперми. При цьому бажано керуватися простим правилом – ступінь розрідження залежить від необхідної кількості спермодоз (кількості свиноматок яких необхідно осіменити). Можливий інший розрахунок. Дізнавшись загальну кількість сперміїв в еякуляті (наприклад 80 млрд) перемножуємо отриманий показник на відсоток рухливих сперміїв (в середньому 80 %) в результаті отримуємо 64 млрд (21 спермодоза), а далі розраховуємо як в попередньому випадку.

Аналізуючи показники відтворення свиней в багатьох господарствах, в яких не визначають концентрації сперми, не можливо сказати, що вони гірші порівняно з тими які визначають концентрацію застосовуючи фотометри.
У випадку коли господарство не має можливості визначати концентрацію сперми, ступінь розрідження сперми можна розраховувати виходячи в першу чергу з рухливості сперміїв (таблиця 1).

 

Таблиця 1 – Ступінь розрідження сперми кнурів плідників

Stupіn rozrіdzhennja spermi knurіv plіdnikіv
Таким чином, виходячи з даних таблиці, максимальний ступінь розрідження сперми складає 1:5 (одна частина сперми і п’ять частин середовища). 

Доволі часто зіштовхуюся з такими речами, що якщо робити малі ступені розрідження сперми (коли в одній спермодозі може бути 6–7 млрд), то такі спермії швидше гинуть, в результаті забезпечення їх меншою кількістю поживних речовин. Насправді це далеко не так. Оскільки синтетичні середовища викликають глибокий анабіоз сперміїв і лише частково підтримують їх життєздатність. Основну роль в цьому відіграють придаткові статеві залози самого кнура. Для того, щоб у цьому переконатися необхідно провести терморезистентну пробу та визначити функціональну здатність придаткових статевих залоз.

Однак, точно відомо те що при зменшенні концентрації сперміїв в одній спермодозі менше 3 млрд, буде знижуватися показник заплідненості та багатоплідності свиноматок.


БАБАНЬ О.А. канд. вет. наук, консультант ТОВ «ТЕКРО»
ЩУР Д.В., лікар вет. медицини консультант ТОВ «ТЕКРО»

Прочитано 1006 разів Відредаговано Середа, 21 червня 2017 20:39

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!

Залиште коментар

Поля із зірочкою (*) обов'язкові.

Контакти

Телефон блогу 1Тел. : (044) 239-17-74

Телефон блогу 2Факс: (044) 239-17-75

Пошта блогу/електронна адресаE-mail: pig@tekro.ua

Карта проїзду

04071, м. Київ, Україна, вул. Спаська, 5, оф. 60

Зворотній зв'язок