Біобезпека господарств

Заходи профілактики захворювань.

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!
Субота, 04 квітня 2020 13:19
 • Залишити коментар

Контроль за двокрилими комахами, їх личинками, блохами, кліщами та мурахами - це щоденна рутинна робота в приміщеннях, де утримують свиней. Залежно від сезону, клімату та інших факторів, пов’язаних із глобальним потеплінням, проблема постійної присутності мух та їх личинок у приміщеннях зі свинями стає все більш критичною. Мухи в тваринницьких приміщеннях присутні вже круглий рік. І якщо не вживати швидких дій для їх знищення, то кількість цих мух може досягти критичних рівнів. Мухи та блохи є основними подразниками для поросят, а також і для людей, які працюють з тваринами. Треба пам’ятати і те, що вони є перенощиками багатьох хвороб, зокрема і антропозоонозів.

На жаль, надмірне використання популярних інсектицидних продуктів за останні роки призвело до створення стійких популяцій мух. Тому, на кожному підприємстві рекомендується проводити моніторинг препаратів, які вже використовували довший час, і запроваджувати систему їх ротації, що зменшить ймовірність виникнення резистентності до них. При чергуванні інсектицидів, слід проводити

зміну хімічного класу (наприклад, ФОС або піретроїдів на неонікотиноїди), а НЕ БРЕНД, який випускає препарат під іншою комерційною назвою.

Перші інсектициди, які широко використовувались не лише в ветеринарії, але й в медицині, були хлорорганічними сполуками, які з 60-их років XX століття замінили на фосфорорганічні речовини, а згодом і на похідні карбамінової кислоти. Проте, дані препарати не показали тривалої ефективної дії. Вже з 70-х років на ринку інсектицидів з’явились піретроїди, які швидко зайняли свої лідируючі позиції.

Проте, сьогодення диктує нам інші вимоги, ринок розширюється і з’являються препарати хімічного класу неонікотиноїдів – одним із представників яких є імідаклоприд з вираженою контактно-шлунковою дією щодо літаючих та повзаючих комах.

При контакті мух з цією речовиною відзначають параліч, конвульсії комах та їх швидку загибель.

За своєю дією Імідаклоприд є антагоністом нікотин-ацетилхолінових рецепторів, викликає гіперполяризацію мембран нервових волокон комах, що призводить до відкриття натрієвих каналів, порушення передачі нервових імпульсів та їх загибелі.

Сучасна стратегія боротьби з мухами повинна бути направлена не лише на постійну боротьбу, але й на ліквідацію умов, які сприяють їх розмноженню – це проведення планових дезінфекцій приміщень, станків, інвентарю, кормушок, поїлок тощо, а також знищенню личинок на ранніх стадіях розвитку, недопущенню збільшення чисельності їх популяції.

Пригадаємо, що життєвий цикл мух проходить у чотири стадії:

 • яйце,
 • личинка,
 • лялечка 
 • доросла муха.

Тривалість життя мух від яйця до дорослої особини, зазвичай, становить 2-3 тижні, але може варіюватися в залежності від факторів навколишнього середовища, включаючи температуру та вологість, і може тривати навіть до 3 місяців в холодну пору року. Розмножуються мухи і відкладають яйця, переважно, в екскременти, сміття, залишки корму з вмістом вологи вище 50 до 85%. Свіжий кал є хорошим середовищем для розвитку мух, оскільки його вологість коливається в межах 55-60 %.

Які ж ризики для здоров'я тварин від мух?

Мухи є переносниками збудників багатьох хвороб тварин і людей, є забруднювачами продуктів тваринного і рослинного походження, що викликають їх псування і обсіменіння шкідливими мікроорганізмами.

Свині можуть заражатись, проковтнувши цих комах, або при безпосередньому прямому контакті. Люди – через інвентар та продукти харчування на які сідали комахи. Крім того, мухи обумовлюють стреси у свиноматок, викликають подразнення шкіри та слизових оболонок, особливо в місцях їх пошкоджень. Кровосисні мухи травмують шкіру, можуть переносити понад 60 патогенних мікроорганізмів, що викликають дизентерію, колібактеріоз, кокцидіоз, аденоматоз, сальмонельоз, пастерельоз, в тому числі вірус грипу, аденовіруси, збудників тифу і чуми людини.

Саме тому, систематичний моніторинг популяцій мух в тваринницьких приміщеннях допоможе в прийнятті рішень про вчасне і правильне застосування інсектицидів.

З метою випробування ефективності інсектицидів групи неонікотиноїдів були проведені виробничі досліди на свинокомплексах з препаратами під комерційною назвою СОДЖЕТ ВГ і СОФАСТ ГР, де діючою речовиною є імідаклоприд в різних концентраціях.

Досліди проводили в літні періоди, коли температура в приміщеннях була вищою 25-28 0С. Інсектициди у приміщеннях, де утримують свиней, наносили двома способами:

 • в одному приміщенні методом розпилення дрібнодисперсною краплею з розрахунку 500 г препарату на 4 л води на 100 м2,
 • в другому приміщенні – шляхом рівномірного нанесення щіткою розведеного у теплій воді готового розчину на доступні поверхні та місця найбільшого скупчення мух – підвіконники, кути стайні, стіни, частково обладнання.

Препарат розводили згідно інструкції – 250 г на 250 мл води з розрахунку на 100 м2. Свіжо приготований розчин використали упродовж 2-3 годин.

За рекомендацією виробника, інсектицид потрібно було наносити на чисті поверхні, проте, враховуючи умови проведення виробничого експерименту, інсектицид наносили на стіни, підвіконня та обладнання без попередньої їх дезінфекції. Поверхні, з якими безпосередньо контактували поросята – кормушки, поїлки, корма – не обробляли!

За результатами експерименту було встановлено, що через 24 години після нанесення препарату чисельність мух зменшилась від 150 до 40 мух на тварину. Ефективність дії препарату оцінювали упродовж тижня. Умовою для ефективнішої дії препарату було постійне зволоження місць нанесення інсектициду, оскільки основою приманки є цукор і феромон Z-9-трикозен, які мають властивість швидко висихати.

Результати наших досліджень показали високу ефективність препаратів у боротьбі з мухами. Обробка інсектицидом СОДЖЕТ ВГ в концентрації 250 г на 250 мл води на площу 100 м2 стін, підвіконників та іншого інвентарю призвела до практично повного знищення резистентної вже до піретроїдів популяції мух упродовж 4 тижнів після останньої обробки приміщення. 

Cherez 24 god pіslja obrobki preparatom SODZhET VG

Рис. 1. Через 24 год після обробки препаратом СОДЖЕТ ВГ

 

Cherez tizhden pіslja obrobki preparatom SODZhET VG

Рис. 2. Через тиждень після обробки препаратом СОДЖЕТ ВГ

При застосуванні інсектициду методом розпилювання, ефект був подібним. Кількість мух, які загинули, у % співвідношенні був однаковим (рис. 3).

Pіslja zastosuvannja Sofakt Gr

Рис. 3. Ефективність використання Софаст Гр проти мух у свинарнику з поганим санітарним станом

Завдяки унікальному механізму дії, який у нікотиноїдів відрізняється від похідних карбамінової кислоти, та фосфорорганічних сполук, резистентні популяції мух не проявляли зменшення чутливості до препаратів на основі імідаклоприду упродовж кількох місяців застосування. Таким чином, можна зробити висновки, що інсектициди групи неонікотиноїдів є перспективними в інтегрованій системі боротьби із синантропними мухами.

Після проведення серії експериментальних дезінсекцій тваринницьких приміщень препаратами СОДЖЕТ ВГ і СОФАСТ ГР їх ефективність проти імаго мух склала 95 %. Крім того, використання цих препаратів у комплексі з проведеними заходами дезінфекції були економічно вигіднішими, а ніж постійна обробки традиційними препаратами.

Таким чином, для ЕФЕКТИВНОЇ РОБОТИ ГОСПОДАРСТВ по вирощуванню свиней необхідно розробляти КОМПЛЕКСНІ ПРОГРАМИ ЇХ ЗАХИСТУ, які повинні включати:

 • Програму миття та дезінфекції приміщень, обладнання та допоміжного інвентарю
 • Дезінфекцію (газацію) повітря та води
 • Контроль за гризунами (програму дератизації)
 • Програму дезінсекції з обов’язковою ротацією інсектицидів.


Ольга Щебентовська, консультант чеської компанії «ТЕКРО»

ЗАМОВИТИ препарати проти літаючих та повзучих комах можете по телефону: +38 050 443 15 50

ДІЗНАТИСЯ БІЛЬШЕ ПРО ПРОДУКТИ СОФАСТ ТА СОДЖЕТ

 

 

Sofast Sojet 215x297 print min

 

 

Прочитано 3186 разів Відредаговано Четвер, 30 квітня 2020 12:31

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!

Залиште коментар

Поля із зірочкою (*) обов'язкові.

Наші партнери

Компанія Tekro

Пошук на сайті

Дезінфекція

Розрахуй правильно концентрацію дезінфікуючого розчину

Контакти

Телефон блогу 1Тел. : +38 044 290 29 30

Телефон блогу 2Факс: +38 044 290 29 38

Пошта блогу/електронна адресаE-mail: pig@tekro.ua

Карта проїзду

04071, м. Київ, Україна, вул. Спаська, 5, оф. 60

Зворотній зв'язок