Основи повноцінної годівлі

Основи годівлі, раціони, поживність речовин.

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!
Четвер, 14 січня 2021 08:48
  • Залишити коментар

Кнурі мають значний вплив на програму розведення свиней. Вони не тільки є джерелом генетичного поліпшення, але й впливають на відсоток запліднюваності та кількість народжених поросят. Хоча годівлі кнурів часто приділяється менше уваги порівняно зі свинями на інших ланках виробництва, вона служить важливим фактором для визначення репродуктивних показників племінного стада та загального самопочуття тварин. Вміст поживних речовин впливає на лібідо (статевий потяг), структурну міцність та довговічність, вироблення та якість сперми. Фактори, що впливають на потреби в поживних речовинах, включають вік та стадію зрілості, стан організму, умови навколишнього середовища та

частоту еякуляції. Багато фермерських господарств, із практичних міркувань, годують кнурів комбікормом для супоросних або лактуючих свиноматок, але ця програма годівлі нехтує деякими унікальними потребами в поживних речовинах, які необхідно враховувати для оптимізації продуктивності робочих кнурів.

Давно відомий той факт, що повноцінний сперміогенез та активність прояву статевих рефлексів кнурів залежить від ряду чинників:

умов утримання, параметрів мікроклімату, генетики, режиму експлуатації, темпераменту та головне повноцінної годівлі.

Сперміогенез – процес утворення, розвитку і дозрівання у самця статевих клітин – сперміїв. Даний процес розпочинається в ембріональний період, з часу статевої диференціації, коли гоноцити у складі зародків гонад дають початок сперматогоніям.

Проте повноцінне утворення сперміїв розпочинається у самців після досягнення ними статевої зрілості. В свою чергу активність і якість сперми кнурів значною мірою залежать від біологічно повноцінної годівлі та правильного режиму їх використання. Тому тварини, яких використовують для парування, повинні бути клінічно здоровими, мати стійкі статеві рефлекси, відповідну вгодованість і виявляти високу статеву активність.

Крім того відомо, що від повноцінної годівлі також залежить і час настання статевої і фізіологічної зрілості.

ГОДІВЛЯ ПІД ЧАС КАРАНТИНУ

Кнурів, що ввозяться, слід помістити на карантин від решти племінного стада мінімум на 45 -60 днів, щоб мати час перевірити стан здоров'я, адаптувати їх до нового середовища та оцінити репродуктивні якості. 60-денний період ізоляції також дає час відновити вироблення сперми, якщо кнурі були піддані тепловому або транспортному стресу, були хворими до ізоляції. У період ізоляції раціон годівлі може бути аналогічний тому, яким забезпечується основне стадо. Потім раціон можна поступово змінювати на новий, мінімізуючи стрес у цей перехідний період.

МЕНЕДЖМЕНТ ПРОЦЕСУ ГОДІВЛІ КНУРІВ

Цілі годівлі відрізняються між молодшими (135 – 180 кг маси тіла) та більш зрілими (180 – 300 кг ваги тіла) племінними кнурами використовують для природнього або штучного осіменіння. Якщо кнурі використовуються для природнього спарювання то, першочерговою метою є мінімізація маси тіла, щоб кнурі могли спаровуватися з меншими свиноматками.

Перегодовування кнурів може погіршити лібідо і може призвести до репродуктивних проблем та скорочення тривалості експлуатації в стаді; тому потрібно обмежувати їх в годівлі. Кнурів, що використовують для природнього осіменіння, обмежують в годівлі, не дозволяючи їм харчуватися разом із свиноматками.

Цього можна досягти, навчивши кнурів виходити перед годівлею свиноматок. Якщо його потрібно повернути до свиноматки відразу після прийому корму, то має бути облаштована зона для годівлі та напування кнура.

Молоді кнурі все ще ростуть, і їх потрібно годувати, щоб забезпечити помірний приріст ваги, приблизно від 0,2 до 0,25 кг на добу (від 65 до 90 кг/рік, коли їм приблизно 1-2 роки). Забезпечення 2,3–2,5 кг балансованого раціону на день, як правило, достатньо для молодих кнурів з нормальною кондицією. Метою є обмеження споживання енергії для досягнення поступових темпів росту при збереженні споживання амінокислот, вітамінів і мінералів на високому рівні для збереження фертильності та лібідо. По мірі того, як кнурі старіють, темпи їх зростання зменшуються, а частка поживних речовин, що витрачаються на утримання організму, збільшується.

Дорослих кнурів слід годувати на такому рівні, щоб задовольнити потреби організму, одночасно забезпечуючи оптимальні репродуктивні показники.

Оскільки потреби в поживних речовинах для підтримки організму безпосередньо пов'язані з масою тіла, потрібно враховувати поточну масу тіла та стан кнура. Згодовування 2,6-2,8 кг корму дорослим кнурам схоже до раціону, що використовується для молодого робочого кнура та забезпечує достатній базовий рівень поживних речовин. Збільшення норм корму допускається у холодну погоду, або коли у кнурів винятково високе лібідо. Для врахування температури нижче термонейтральної зони кнура, необхідно забезпечувати додатково 0,05 кг корму в день на кожен градус нижче 20 °С. Кнурам, у яких більше двох садок на тиждень, слід додавати 0,1 кг корму на день.

ЦІЛІ МЕНЕДЖМЕНТУ ГОДІВЛІ КНУРІВ ДЛЯ ШТУЧНОГО ОСІМЕНІННЯ

Програмою годівлі кнурів слід керуватися з метою оптимізації виробництва та якості сперми, забезпечуючи при цьому добрий загальний стан кнура.

Питання стану здоров’я, такі як кульгавість, є важливими, оскільки це впливає на бажання та здатність кнура до парування (садок на чучело).

Меншої уваги потребує мінімізація розмірів тіла в порівнянні з кнурами, що використовуються для природнього осіменіння, оскільки здатність молодих свиноматок, витримувати вагу великих кабанів, не є проблемою в цьому випадку. Однак є фактор безпеки працівників, який слід враховувати при визначенні прийнятної ваги кнура, і його слід враховувати разом з темпераментом тварини при встановленні критеріїв максимальної ваги. Більшість кнурів, що використовуються для штучного осіменіння утримують не більше 2 років - частота браковки зазвичай перевищує 50 - 60% щорічно для підтримки високого генетичного потенціалу. Тому годівля для збільшення розміру тіла кнура не є настільки важливою, як годівля для забезпечення належного стану тварини. Годівля повинна передбачати мінімальний рівень набору ваги протягом життя кнура для оптимізації отримання сперми.

Таблиця 1. Рекомендації щодо приростів племінних кнурів в залежності від маси тіла

Rekomendacії shhodo prirostіv plemіnnih knurіv v zalezhnostі vіd masi tіla

ВПЛИВ ГОДІВЛІ НА РЕПРОДУКТИВНІ ПОКАЗНИКИ
Годівля впливає на лібідо кнура, кількість та якість сперми. Якщо не реалізовувати належну програму годівлі, репродуктивні показники можуть бути значно знижені.

Лібідо - це сексуальний потяг кнура, і в поєднанні з правильним привчанням до чучела та виробництвом еякуляту забезпечує успішне виробництво життєздатної сперми для осіменіння.

Встановлено, що сильні та тривалі обмеження в годівлі призводять до значних втрат ваги тіла, а також до відмови кнура від парування (садки). Дієти з низьким вмістом білка, особливо, коли споживання енергії також зменшено, показали, що значно знижується інтерес кнура до чучела та об'єм еякуляту. Репродуктивні показники знижуються за рахунок зниження рівня гормону естрадіолу. Однак, короткочасні обстеження в годівлі мають мінімальний вплив на лібідо. Інколи у годівлі використовують більший рівень білка, ніж потрібно (на 5-10% вище рекомендованого ), щоб підвищити агресивність у кнурів і мінімізувати час знаходження біля чучела.

Надмірне збільшення ваги знижує рівень активності тварин, роблячи їх більш жирними і млявими і може знизити фізичну здатність кнура до садки на чучело через зниження міцності кінцівок. 

Процес вироблення сперми в сім’яниках та забезпечення їх дозрівання в придатках займає приблизно 6 тижнів; отже, вплив годівлі не можна спостерігати при дослідженні характеристик сперми протягом принаймні 40 днів після впровадження зміни поживних речовин. Зниження рівня поживних речовин (50 - 70% потреби) призводить до зменшення об’єму та концентрації сперми.

ЦЕ ВАЖЛИВО! Дуже цікавим залишається той факт, що раціон, як для супорісних свиноматок так і для лактуючих не забезпечує потребу плідників (табл. 2).

Раціон для кнурів-плідників необхідно забезпечувати енергією – яка вкрай необхідна для забезпечення  повноцінного сперміогенезу та підтримання метаболізму плідника. Так, кількість енергії для повноцінного сперміогенезу в плідника складає 103 кКал.

Таблиця 2. Порівняльний склад комбікормів для супоросних і лактуючих свиноматок та кнурів

Таб 2. Porіvnjalnij sklad kombіkormіv dlja suporosnih і laktujuchih svinomatok ta knurіv

 

ПОТРЕБИ В ВІТАМІНАХ ТА МІНЕРАЛАХ

Підвищений рівень кальцію та фосфору необхідний для підвищення та підтримання міцності кінцівок у дорослих племінних тварин, включаючи кнурів. Ці мінерали відіграють ключову роль у підтримці руху та підвищенні тривалості використання кнурів.

Цинк і селен - мінерали, які безпосередньо беруть участь у виробництві сперми. Рівні вітамінів є такими ж або трохи більшими як для свиноматок.

Нестача в раціоні плідників вітаміну А викликає зниження прояву статевих рефлексів, об’єму еякуляту та концентрації сперміїв. Спостерігається олігосперматизм – зменшення об’єму отриманого еякуляту порівняно з нормою (менше 100 мл) та олігоспермія –зменшення кількість сперміїв в еякуляті (менше 0,10 млрд в 1 мл). Крім цього за нестачі вітаміну А збільшується кількість патологічних форм сперміїв (більше 20 % в еякуляті), виникає дегенерація епітелію звивистих сім’яних канальців, атрофія сім’яників та придаткових статевих залоз.

У випадках дефіциту вітаміну Д порушується активність та ритм статевих рефлексів, знижується запліднююча здатність сперміїв.

За нестачі вітаміну Е, селену та фосфору виникають дегенеративні процеси в сперміях, епітелії сім’яних канальців, знижується статева активність, а також можуть виникати різні патології придаткових статевих залоз.

За нестачі цинку виникають зміни покручених сім’яних канальців сім’яників, та подовжується процес дозрівання сперміїв внаслідок чого збільшується аглютинація сперміїв (склеювання).

Наявність у плазмі сперми великої кількості солей сприяє нейтралізації негативних електричних зарядів сперміїв внаслідок чого виникає їх аглютинація (склеювання). Аглютинація посилюється в кислому середовищі внаслідок накопичення великої кількості іонів водню. Розчинені в плазмі сперми солі та органічні речовини змінюють осмотичний тиск, що може негативно впливати на сперміїв.

Посилює процес аглютинації нестача кальцію та магнію

У випадку нестачі в раціоні кальцію спостерігаються патології кінцівок, кульгавість та порушується процес дозрівання сперміїв.

МІКОТОКСИНИ

Слід уникати кормів, що містять мікотоксини, при годівлі племінного стада. Мікотоксини, такі як зеараленон та афлатоксин, можуть значно вплинути на здатність кнура правильно засвоювати поживні речовини, серйозно впливають на здоров'я тварин та репродуктивну здатність.

Вплив зераленонону заважає сперматогенезу, знижуючи синтез тестостерону. Здатність сперми до запліднення знижується через негативний вплив на життєздатність, рухливість сперміїв. Крім того, зниження синтезу та циркуляції тестостерону викликає фемінізацію і пригнічує лібідо.

Також, є дані, що інші мікотоксини негативно впливають на репродуктивну здатність кнура. Вомітоксин, наприклад, зменшує масу яєчок на 30% і знижує якість та життєздатність сперми, що призводить до зниження фертильності кнура.

ОМЕГА-3 ЖИРНІ КИСЛОТИ

Жири та олії традиційно включаються у раціон свиней як чудове джерело енергії, але не всі розуміють та не враховують інших їхніх властивостей. Омега-3 жирні кислоти позитивно впливають на плодючість
кнура. До головних омега-3 кислот відносять ліноленову, ейкозапентаєнову (ЕПК) та докозагексаенову (ДГК) жирні кислоти.

Сперматозоїди свиней містять велику кількість ДГК, що дозволяє припустити, що ДГК, швидше за все, є найважливішим компонентом для оптимальної фертильності кнурів. Дослідження, що вивчають
включення омега-3 жирних кислот через риб’ячий жир у раціон кнурів протягом 6 - 12 тижнів, свідчать про те, що концентрація ДГК у сперматозоїдах може бути підвищена при дієтичному додаванні риб’ячого жиру.
Дієтичне доповнення патентованої суміші ДГК та антиоксидантів до раціону кнурів призвели до успішного підвищення відсотка запліднення свиноматок та збільшення кількості живонароджених поросят.

ПІДСУМОК
Дефіцит або надмірне надходження різних поживних речовин може призвести до неоптимальних репродуктивних показників, включаючи зниження лібідо кнура, зниження об’єму еякуляту та низьку якість сперми. Цілі програми годівлі кнура відрізняються залежно від того, використовується кнур для природного чи штучного осіменіння.

Правильне керування програмою годівлі може значно покращити міцність ніг та тіла, а також покращити довголіття. Враховуючи унікальні потреби в поживних речовинах дорослого кнура, можна забезпечити підвищення ефективності усього племінного стада.

ІННОВАЦІЇ В ГОДІВЛІ КНУРІВ

Спеціалістами компанія ТЕКРО розроблено та апробовано в господарствах України спеціальний продукт SPERMATEK® для стимуляції сперміогенезу в кнурів. 

Унікальність продукту обумовлює його склад – він містить не тільки оптимально збалансоване поєднання вітамінів, магнію, цинку, кобальту, марганцю, кальцію і фосфору й біологічно активну суміш екстрактів лікарських рослин (фітостерини, аглікони стероїдних сапонінів та кардіотонічних глікозидів, вітаноліди, стероїдні алкалоїди). Саме ці екстракти стимулюють вироблення фолікулостимулюючого і лютеїнізуючого гормонів гіпофізу (ФСГ і ЛГ).

Під впливом ЛГ у клітинах Лейдига, інтерстиціальних клітинах, а також клітинах звивистих канальців продукуються андрогени. До групи андрогенів належить тестостерон – який сприяє розвитку статевих органів і вторинних статевих ознак, регулює розвиток і функцію придаткових статевих залоз, викликає прояв безумовних статевих рефлексів (локомоторного, обіймального, ерекції, парувального та еякуляції), підвищує обмін речовин в організмі самців, посилює активність статевих центрів і зумовлює прояв статевих рефлексів.

Порівнювальна оцінка застосування SPERMATEK® у кнурів

 Porіvnjuvalna ocіnka zastosuvannja SPERMATEK u knurіv

Як використовувати SPERMATEK®?
Замовляйте готовий комбікорм Сперматек або ж Сперматек у вигляді 25% БМВД.

Коли чекати перших результатів після додавання до раціону SPERMATEK®?
Перші результати можна очікувати в 40-45 днів (6 тижнів).

 

Віталій Соколов, керівник Відділу сервісу зі свинарства ТОВ "Текро"
За матеріалами: Sulabo RC, Quackenbush J, Goodband RD, Tokach MD, Dritz SS, DeRouchey JM та Nelssen JL
т.: 050 44 33 750

4

 

Прочитано 2413 разів Відредаговано П'ятниця, 15 січня 2021 10:13

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!

Залиште коментар

Поля із зірочкою (*) обов'язкові.

Контакти

Телефон блогу 1Тел. : +38 044 290 29 30

Телефон блогу 2Факс: +38 044 290 29 38

Пошта блогу/електронна адресаE-mail: pig@tekro.ua

Карта проїзду

04071, м. Київ, Україна, вул. Спаська, 5, оф. 60

Зворотній зв'язок