Основи повноцінної годівлі

Основи годівлі, раціони, поживність речовин.

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!
Середа, 08 вересня 2021 08:39
 • Залишити коментар

Кульгавість є дуже розповсюдженим виробничим захворюванням. Дослідження показали, що 39% вибракуваних свинок, 41% поросних свинок і 42% свиноматок були кульгавими (Quinn, 2013).

Тобто, кульгавість є другою або третю за частотою причиною вибракування свиноматок (після «репродуктивних» проблем) (рис.1).

PigMaticРисунок 1. Аналіз причин вибракування, Pigmatic, 2017


Проблеми «кульгавості» можуть бути пов’язані з годівлею, менеджментом, генетичними факторами, але в цілому, вони знижують прибутковість ферм за рахунок збільшення відсотка вибракування свиноматок, збільшення витрат на лікування, трудовитрати, загальним зниженням отриманих поросят на свиноматку в рік.

Загально можна виділити інфекційну та неінфекційну етіологію кульгавості.

Найчастішими інфекційними причинами кульгавості є:

 • Мікоплазмоз
 • Гнійні артрити

Серед неінфекційних причин можна виділити:

 • Остеохондроз
 • Проблеми нерівномірного навантаження на кінцівки
 • Генетичні фактори – дисплазія кульшового суглоба
 • Фізичні ураження кінцівок, копит, м’язів, сухожиль
  • Травматичні ураження – викликані неякісними полами та бійками серед тварин.
  • Запалення – надмірне навантаження, поганої якості підлоги.
  • Механічні фактори – надмірний ріст стрілки, копит, бокових пальців, тріщини копит.

Ремонтні свинки та молоді свиноматки часто сприятливі до кульгавості внаслідок неадекватної годівлі в період вирощування (годівля ремонтних свинок комбікормом для відгодівлі свиней, не відповідність дієти умовам утримання).

Сучасні рівні продуктивності та швидкості росту в якійсь мірі «насилують» метаболізм тварин. Надмірні прирости викликають порушення розвитку опорно-рухливого апарату. Більшість свиноматок з «локомоторними» проблемами вибраковуються після першого – другого опоросу. Таким чином, програми годівлі ремонтних свинок та свиноматок повинні враховувати особливі потреби в макро- та мікроелементах, вітамінах, амінокислотах.

Найважливіші макроелементи які відіграють роль у здоров’ї опорно-рухливого апарату – кальцій, фосфор та магній. Частина кальцію та фосфору знаходиться в організмі у «рухливому» стані, та може мобілізуватися у разі нестачі цих макроелементів, тому свиноматки повинні отримувати достатній рівень кальцію та фосфору у період поросності, для можливості мобілізації цих мікроелементів у період лактації.

Магній – в значній кількості (65%) знаходиться в кістках, де він разом з кальцієм та фосфором сприяє міцності кісток. Магній бере участь у понад 300 ензимних системах (Eric van Heugten, 2009) та тісно пов’язаний з метаболізмом вуглеводів та ліпідів, синтезом білків, енергетичним обміном. Додаткове додавання Mg в раціон значно поліпшує показники репродукції та здоров’я кінцівок, особливо у старіших свиноматок (запаси Mg з віком вичерпуються) (J Anim Sci Biotechnol, 2014).
Серед мікроелементів найважливішими для здоров’я копит є цинк, мідь та марганець.
Цинк – входить в склад багатьох ензимів, відіграє значну роль під час росту копитного рогу та заживлення ран, утворенню кератинової тканини, диференціації кератинових клітин. Нестача цинку призводить до паракератозу – порушення процесів зроговіння епідермісу шкіри, дерматитів, кульгавості, деформації кінцівок.
Мідь – бере участь у процесі кровотворення разом з залізом, необхідна для нормального розвитку кісткової тканини. Укріплює колагенові волокна та копитний ріг утворюючи зв’язки між кератиновими волокнами.
Марганець – відіграє значну роль в утворенні кісток, сухожиль, зв’язок та інших сполучних тканин.
Додавання цих мікроелементів, особливо у формі хелатів, у раціон свиноматок значно знижує випадки ерозії та розростання стрілки, уражень білої лінії (Anil,2011; Bradley, 2010).
Не менш важливу роль у здоров’ї копит відіграє біотин (вітамін Н) - бере участь в утворенні кератинових тканин (шкіра, копитний ріг) та каталітичній дії ензимів при утворенні кератину. Нестача біотину знижує міцність копитного рогу та збільшує частоту тріщин копит (Фото 1).

Фото 1 Тріщина копита внаслідок нестачі біотину

Trishhyna kopyta vnaslidok nestachi biotynu

ЧОТИРИ ПОМИЛКИ В ГОДІВЛІ


 •  Годування комбікормом, який не відповідає статево-віковій групі
   Помилки в складанні рецептур (використання нестабільної сировини, неадекватне використання фітази, нехтування засвоюваністю, кількість поживних речовин не відповідає умовам утримання, продуктивності)
   Дефіцит або дисбаланс макро та мікроелементів
   Дефіцит вітамінів

Отже, розуміння потенційних причин кульгавості, правильна оцінка та реєстрація випадків кульгавості допоможуть розробити комплекс профілактичних заходів (годівля, утримання, лікування) та значно зменшити витрати на передчасне вибракування свиноматок та отримання більшої кількості відлучених поросят на свиноматку в рік. Як показує практика, найкращою профілактикою кульгавості є збалансована годівля та правильна вибраковка ремонтних свинок.

Фахівцями компанії ТЕКРО був розроблений спеціальний продукт TEKROBONE. Завдяки унікально збалансованій рецептурі TEKROBONE забезпечує індивідуальну підтримку свиноматці, сприяє формуванню її кісток та оптимальному розвитку скелету.
Для більш детальної консультації звертайтеся до нас по телефону: 0 800 503 112

Віталій Соколов, лікар ветеринарної медицини, керівник відділу сервісу чеської компанії ТЕКRO

ЗАМОВИТИ ТЕКРОБОН: 0 800 503 112

tekrobone

 

Прочитано 1782 разів Відредаговано Середа, 15 вересня 2021 12:28

Схожі статті

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!

Залиште коментар

Поля із зірочкою (*) обов'язкові.

Контакти

Телефон блогу 1Тел. : +38 044 290 29 30

Телефон блогу 2Факс: +38 044 290 29 38

Пошта блогу/електронна адресаE-mail: pig@tekro.ua

Карта проїзду

04071, м. Київ, Україна, вул. Спаська, 5, оф. 60

Зворотній зв'язок