Ветеринарія

Хвороби, технологічні карти обробок.

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!
температурний стрес у свиноматок температурний стрес у свиноматок
Понеділок, 18 липня 2016 08:30
 • Залишити коментар

Давно відомим залишається той факт, що перебіг фізіологічних функцій організму тварин залежить від

факторів навколишнього середовища та параметрів мікроклімату приміщень. Найбільший вплив на організм тварин мають: температура, освітлення, вологість, вміст шкідливих газів, швидкість руху повітря та ін. Тому в тваринницьких приміщеннях необхідно створювати параметри мікроклімату які б забезпечували фізіологічну потребу організму та здійснювати жорсткий контроль за їх дотриманням.

Вивчення проблеми температурного стресу та боротьби з ним є актуальним не лише у свинарстві, а в тваринництві в цілому, що обумовлено виробничою необхідністю (особливо в літню пору року).

Особливість свиней полягає в тому, що у них відсутні потові і сальні залози у шкірі в результаті цього теплорегуляція (відношення між утворенням тепла в організмі та його віддачею в навколишнє середовище) здійснюється набагато складніше.

На сьогоднішній день часто вживається слово “стрес” інколи не до кінця усвідомлюючи його значення. Вперше визначення стресу як фізіологічному явищу дав канадський вчений Ганс Сельє 1936 р. Він вперше встановив, що при довготривалій дії на організм різних факторів навколишнього середовища, виникає неспецифічна захисна, пристосувальна реакція, або загальний адаптаційний синдром, який автор назвав “стрес”.

Що ж таке “стрес”?

В перекладі з англійського “stress” – напруга, тиск, сукупність стереотипних неспецифічних реакцій організму (адаптаційний синдром), що виникає у відповідь на дію несприятливих факторів навколишнього середовища. При стресі в організмі утворюються так звані стресові білки з молекулярними масами 16 20, 70, 85, 110 кД в кількості до 2,5 %, від загальних білків.

Чинники які зумовлюють стрес у тварин називають стресорами або стрес-факторами.

За класифікацією стрес-фактори бувають:

 • фізичні (висока або низька температура повітря, вологість);
 • хімічні,
 • біологічні,
 • кормові,
 • технологічні й емоційні,
 • травматичні,
 • транспортні,
 • рангові.

Давайте зупинимося та детально розглянемо питання температурного стресу в свиней. Ведучи мову за температурний фактор необхідно згадати нормативні показники температури для різних статевовікових груп (таблиця 1).

Таблиця 1 – Параметри температури

Parametry temperatury

 

Запитаєте наскільки це важливо? Наведемо простий приклад: жива маса поросяти при народженні залежить від багатьох факторів, однак вона має безпосереднє відношення до температури тіла новонародженого.

Так у поросят з живою масою 800 і менше грам, за температури в приміщенні в +17–18 °С зниження температури тіла після народження (за 30 хв), складає 3–3,5 °С, тоді як за температури в приміщенні +25 °С – на 1,5 °С за аналогічний проміжок часу. Як би не виглядало парадоксально однак “інтелект” свиней дуже часто виступає гальмом у сучасній технології розвитку свинарства. Виникає запитання чому? Свині дуже швидко звикають до певних технологічних умов (порядку), а найменші зміни викликають у них явища істерії, що інколи навіть може носити масовий характер.

Зробіть експеримент – зайдіть у приміщення де утримуються поросята та створіть гучний незвичний короткотривалий шум. Поросята як наслідок одразу відмовляються від корму та ніби завмирають, близько 15–20 % поросят через 30–40 с повертаються до свого заняття, а решті для цього потрібно близько 2–3 хв, що є свідченням стресостійкості та стресочутливості. Організм свиней не має механізмів терморегуляції в умовах підвищеної температури за рахунок потовиділення, тому свиноматки використовують механізм терморегуляції за рахунок збільшення частоти дихання, відпочинку на великій відстані одне від одного та за рахунок пошуку більш прохолодніших ділянок для відпочинку. Як наслідок цього підвищена температура має більший негативний вплив на організм, порівняно з низькою. Так підвищення температури в цеху осіменіння (більше 22 ?С) має негативний вплив на функціональну діяльність репродуктивної системи свиноматок, що призводить до гальмування фолікулогенезу, прояву статевої циклічності у свиноматок, неповноцінних статевих циклів (ареактивний, анестральний, алібідний, ановуляторний) внаслідок чого зменшується кількість овулювавших фолікулів, що в свою чергу супроводжується зниженням заплідненості та багатоплідності, порушується транспорт сперми у статевих органах свиноматки, подовжується час капацитації сперміїв за одночасного збільшення прохолостів свиноматок, ембріональної смертності та абортів (рисунок 1).

Рисунок 1 Ранній аборт у свиноматки

 Ranniy abort u svunomatky

 

Ранній аборт у свиноматки Негативний вплив підвищеної температури в цеху опоросу призводить до біологічної депресії свиноматок, втомлюваності з наступним виснаженням, слабкості родової діяльності, зменшення інтенсивності перейм і потуг, що в свою чергу призводить до подовження тривалості опоросу (більше 6–12 годин), паузи між виведенням поросят збільшуються (більше 20 хв), що в свою чергу призводить до збільшення виникнення мертвородів (до 10–15 %). Наслідком такого температурного стресу є патологія післяродового періоду: випадіння матки (рисунок 2), збільшення частоти виникнення субінволюції та ММА (рисунок 3).

Рисунок 2 – Випадіння матки у свиноматки

Vypadinnya matky u svynomatky

 

Рисунок 3 Метрит у свиноматки

Metryt u svynomatky

 

Метрит у свиноматки Тому, питанню створенню оптимального температурного режиму у свинарниках необхідно приділяти належну увагу та ні в якому разі не економити кошти на обладнанні, що забезпечує оптимальні параметри мікроклімату. Найкращим засобом профілактики температурного стресу є надійна вентиляція (з під підлоги, перфоровані стелі, дверна вентиляція, комбінована), а також важливим елементом у вентиляції є охолодження повітря за допомогою води (мікрофорсунки) та радіатори (особливо в цеху осіменіння) (рисунок 4).

Рисунок 4 Системи охолодження повітря

Systemy oxolodlzhennya povitrya

 

Системи охолодлження повітря В США використовується дуже цікава система в цеху опоросу (рисунок 5) над свиноматкою проходить капіляр через який виходить крапля води з таким розрахунком, що б вона потрапляла на тіло свиноматки, виконуючи при цьому функцію охолодження і відволікання.

Рисунок 5 – Капілярна система в цеху опоросу

Kapilyarna systema v cexu oporosu

 

В період температурного стерсу ефективним також є використання вітаміно-мінеральних комплексів, стимуляторів обміну речовин природніх антиоксидантів мікроелементів, вітамінів, гормонів та імуностимуляторів екзогенного і ендогенного походження. Однак, лише правильне використання і експлуатація сучасного технологічного обладнання є основним критерієм що забезпечує оптимальний температурний режим в приміщенні та забезпечує високу продуктивність, відтворювальну здатність та збереженість тварин.

Крім цього компанія “Текро“ розробила спеціальний продукт “Текростім“ у вигляді вітаміно-мінеральної добавки. Даний продукт забезпечує:

 • стимуляцію та посилення прояву статевої охоти;
 • збільшує кількість овульованих яйцеклітин, цим самим збільшує багатоплідність;
 • покращує перебіг родів у першоопоросок;
 • зменшує ризики зниження продуктивності у свиноматок в літній період (стрес внаслідок високої температури);
 • покращує стан кондиції у свиноматок після відлучення поросят, за рахунок повноцінності метаболізму продуктів перекисного окиснення ліпідів.

 

БАБАНЬ О.А., канд. вет. наук, ЩУР В.П., ЩУР Д.В., лікарі ветеринарної медицини, консультанти ТОВ "ТЕКРО".

Прочитано 8572 разів Відредаговано Середа, 22 березня 2017 09:01

Схожі статті

 • ЯК ДОСЯГТИ МАКСИМАЛЬНОГО ЗБЕРЕЖЕННЯ ПРОДУКТИВНОСТІ СВИНОМАТОК?

  В технології сучасного свинарства важливим є питання збереження максимальної продуктивності та репродукції, як свиноматок так і ремонтних свинок впродовж довготривалого часу. Це в свою чергу вимагає повноцінної збалансованої годівлі, стійкої роботи нейрогуморальної системи регуляції репродуктивної функції та залоз внутрішньої секреції.

  Ну і звичайно звідси виникне питання, як цього досягти та зберегти?

  Все насправді простіше та в переважній більшості відповіді криються у самій фізіології.

  1. Овуляція у свиноматок відбувається через 

 • ОСОБЛИВОСТІ СТАТЕВОЇ ЦИКЛІЧНОСТІ У СВИНОМАТОК

  Центр репродуктивної функції у свиноматок, як і в інших видів самок знаходиться у центральній нервовій системи (ЦНС), а відтворна функція регулюється складною нейрогуморальною системою (епіфіз, гіпоталамус, гіпофіз, яєчники та матка) (рис. 2.1). 

Більше в цій категорії: КОЛІБАКТЕРІОЗ ПОРОСЯТ »

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!

Залиште коментар

Поля із зірочкою (*) обов'язкові.

Наші партнери

Компанія Tekro

Пошук на сайті

Популярні статті

Контакти

Телефон блогу 1Тел. : +38 044 290 29 30

Телефон блогу 2Факс: +38 044 290 29 38

Пошта блогу/електронна адресаE-mail: pig@tekro.ua

Карта проїзду

04071, м. Київ, Україна, вул. Спаська, 5, оф. 60

Зворотній зв'язок