Відтворення

Фізіологія і патологія відтворення, основи андрології, технологічні карти та програми відтворення.

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!
П'ятниця, 28 вересня 2018 08:58
 • Залишити коментар

В технології сучасного свинарства важливим є питання збереження максимальної продуктивності та репродукції, як свиноматок так і ремонтних свинок впродовж довготривалого часу. Це в свою чергу вимагає повноцінної збалансованої годівлі, стійкої роботи нейрогуморальної системи регуляції репродуктивної функції та залоз внутрішньої секреції.

Ну і звичайно звідси виникне питання, як цього досягти та зберегти?

Все насправді простіше та в переважній більшості відповіді криються у самій фізіології.

1. Овуляція у свиноматок відбувається через 

32 – 48 годин від початку охоти і триває 4–6 годин (рисунок 1).

Osoblivostі statevoї ciklіchnostі svinomatok

Рисунок 1 – Особливості статевої циклічності свиноматок

При овуляції, у свиноматок виділяється значно більше яйцеклітин, ніж народжується поросят, що пов’язано з незабезпеченням поживними речовинами. Так, у молодих свиноматок великої білої породи в середньому дозріває 15,7 яйцеклітин (від 9 до 22), у дорослих 20 (від 12 до 25). Але вже через 48 год після овуляції частина їх гине. Загибель яйцеклітин внаслідок незабезпеченості поживними речовинами та патологічними процесами становить близько 6–7 %.

2. Яйцеклітина здатна до запліднення впродовж 10–12 годин. Тому, пізнє осіменіння викликає старіння яйцеклітини, що в свою чергу зменшує вірогідність її злиття зі спермієм (запліднення) та збільшує ймовірність затримки розвитку ембріонів (ЗРЕ) або їх загибелі (ембріональної смертності).

Неповноцінні яйцеклітини утворюються в більшості випадків внаслідок порушень годівлі, а старіння яйцеклітин (внаслідок неправильного виявлення оптимального часу – одноразове замість дворазового та запізнілого осіменіння). Тоді, як занадто раннє осіменіння свиноматок призводить до старіння сперміїв і нездатності їх до запліднення.

У деяких випадках запліднення відбувається, однак якість зиготи знижується, що супроводжується збільшенням відсотку ембріональної смертності, зменшенням плодючості та крупноплідності. В такому випадку будемо вести мову за гіпотрофію новонароджених поросят (морфологічну чи функціональну).

3. Давно відомий той факт, що вилуплювання ембріонів (вихід за межі блискучої оболонки) відбувається на 7–8 день (рисунок 2), а імплантація (прикріплення його до слизової оболонки матки) – на 9–11 день (що і вважається критичними періодами).Ris 2 Viluplyuvannya embrIona
Рисунок 2 – Вилуплювання ембріона

Уявіть ситуацію, коли у свиноматки попередні роди відбулися з ускладненнями, внаслідок чого матка зазнала переродження, з патологічними змінами і в яєчниках (слабше проходить фолікуло- і лютеогенз), в такому випадку прикріплення ембріона до слизової оболонки матки неможливе через її неповноцінність, тобто імплантація не відбувається, що призводить до ранньої ембріональної смертності.

На пізніших термінах (розвиток ембріонів та плодів) рівень ембріональної смертності збільшується і може досягати 15–30 %.

Порушення внутрішнньоутробного розвитку також має своє місце – до опоросу загибель ембріонів та плодів може досягати 40 % від потенційної їх кількості. Однак коли ми говоримо лише про втрату ембріонів чи плодів, чомусь забуваємо про інші речі. Так, наприклад, затримка розвитку ембріонів (ЗРЕ), що виникає через неповноцінність раціонів та нестачі в ньому енергії не лише в період перед осіменінням, але і в період поросності в цілому.

Сюди також відносять і хромосомні аномалії та недостатність фактору ранньої вагітності, після вилуплювання ембріонів. Можливо за розвитку невеликої кількості ембріонів у матці. У результаті цього слизова оболонка матки виділяє в кров простагландин групи F2α, під впливом якого відбувається розсмоктування жовтих тіл у яєчнику (зниження вмісту прогестерону) та, як наслідок, ембріональна смертність.

Розсмоктування ембріонів часто буває у свиней при настанні вагітності після лютеолітичних препаратів для стимуляції статевої охоти. 

Велику роль мають судинні, гормональні та імунологічні порушення в організмі матері.

Найбільш вирішальним є період, що передує імплантації ембріонів – період судинної реакції матки у місці прикріплення ембріона. Розпочинається на 16–17-й день, тобто коли жовте тіло жовте тіло статевого циклу перетворюється у – вагітності. Судинна реакція матки у цей критичний період вагітності відбувається під впливом неспецифічних факторів ембріонів, яким є естрадіол 17β, що синтезується ембріоном з 13-денного віку. Естрадіол сприяє надходженню із порожнини матки до яєчника простагландину Е2, стимулює секрецію прогестерону жовтим тілом.

Велике значення мають також імунологічні порушення у системі мати – плацента – плід. За деяких обставин спостерігається зниження імунодепресивних факторів ембріона, а потім плаценти, що сприяє відторгненню фетоплацентарного комплексу і перериванню вагітності.
При стресах (температурних, хімічних, больових, емоційних, фізичних навантаженнях, голодуванні) пригнічується материнська домінанта вагітності і порушується прогестероносинтезуюча функція жовтого тіла.

При організації годівлі свиноматок перед осіменінням, необхідно враховувати те, що життєздатність яйцеклітин і ембріонів значною мірою залежить від повноцінності годівлі та стану організму свиноматок після відлучення поросят.

Не слід також забувати і про просту істину, що занадто, то не до здоров’я. Тобто, свиноматки повинні бути в стані заводської вгодованості. Адже, як у худих та надмірно вгодованих свиноматок у період овуляції виділяється невелика кількість яйцеклітин (порівняно з біологічним потенціалом). Крім того, більшість із них містить недостатню кількість поживних речовин, необхідних для нормального обміну й перебігу фізіологічних процесів запліднення, дроблення зиготи, імплантації та нідації ембріонів з фізіологічним перебігом вагітності.

Під час поросності поряд з потребою для підтримання життя необхідно задовольняти і потребу для росту плодів.

 • В перші 12 тижнів поросності плоди розвиваються дуже повільно. В цій фазі потреба поросних свиноматок в поживних речовинах лише несуттєво перевищує таку, як в холостих свиноматок.
 • В останні 30 днів поросності плоди розвиваються на 70%.
 • В останні 20–15 днів фетального періоду, плоди ростуть зі швидкістю 70–80 грам на добу тобто від ваги новонароджених поросят це складає 70%, що обумовлює підвищену потребу в поживних речовинах.

Враховуючи вище наведене чеська компанія «Текро» розробила спеціальний продукт «TEKROSTIM» у вигляді вітамінно-мінеральної добавки.

Даний продукт забезпечує:

 • стимуляцію та посилення прояву статевої охоти у свиноматок та ремонтних свинок;
 • збільшує кількість овульованих яйцеклітин, цим самим збільшує багатоплідність;
 • покращує перебіг родів у ремонтних свинок;
 • забезпечує фізіологічний перебіг післяродового періоду;
 • забезпечує повноцінність слизової оболонки матки;
 • знижується ймовірність прояву ембріональної смертності у свиноматок в перші 20–30 діб після осіменіння;
 • зменшує ризики зниження продуктивності у свиноматок в літній період;
 • покращує стан кондиції у свиноматок після відлучення поросят, за рахунок повноцінності метаболізму продуктів перекисного окиснення ліпідів.


БАБАНЬ О.А., канд. вет. наук, консультант чеської компанії ТЕКРО

ЗАМОВИТИ TEKROSTIM ви можете за телефоном: +38 050 375 43 68

 

tekrostim 205x270

Прочитано 4103 разів Відредаговано Неділя, 26 квітня 2020 21:25

Схожі статті

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!

Залиште коментар

Поля із зірочкою (*) обов'язкові.

Контакти

Телефон блогу 1Тел. : +38 044 290 29 30

Телефон блогу 2Факс: +38 044 290 29 38

Пошта блогу/електронна адресаE-mail: pig@tekro.ua

Карта проїзду

04071, м. Київ, Україна, вул. Спаська, 5, оф. 60

Зворотній зв'язок