Вирощування та утримання

Технологія вирощування, утримання та менеджменту.

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!
Вівторок, 24 січня 2017 14:11
 • Залишити коментар

На сьогоднішній день, у зв’язку з інтенсивним розвитком галузі свинарства, перед спеціалістами багатьох господарств, гостро стоять такі завдання:

 • отримання максимальної кількості поросят на свиноматку за опорос / рік (в переважній більшості господарства хочуть досягти близько 32 поросят на свиноматку за рік);
 • вирощування власного ремонтного молодняку – відсутність потреби у завезенні ремонтних свинок з інших господарств (з одного боку це дає можливість уникати потрапляння нових, для даного господарства хвороб, однак генетика постійно розвивається та удосконалюється, тому введення нових тварин дає можливість створити генетично повноцінне поголів’я;
 • отримання тварин з найвищим статусом здоров’я;
 • отримання якісної відгодівельної свині в найкоротші терміни (за умови зменшення конверсії корму, часу від народження до забою). Тому, виходячи з цього, особливо актуальним залишається питання вибору генетики, особливо це стосується материнської та батьківської лінії. В якості материнської лінії найчастіше використовують такі породи свиноматок – Велика Біла (Йоркшир) та Ландрас, тоді як для батьківської лінії використовують чистопородних або помісних тварин. Чистопородні це в переважній більшості представники м’ясних порід – Дюрок, Пєтрен, Гемпшир, а також спеціалізовані лінії в материнських породах – велика біла і ландрас.
 • Термінального кнура – використовують, як батьківську форму для отримання повноцінної товарної свині, з максимальним гетерозисом за відгодівельними та м’ясними якостями. Частіше вони є двох породними: Дюрок х Гемпшир, П’єтрен х Дюрок, Ландрас х Дюрок та інші варіації. Не менш поширеними є і трьох-чотирьох породні термінальні кнурі. З яких на сьогоднішній день найбільш відомими є Оптімус, Титан, Макстер, Максгро, Темпо, Хемрок, Нецкар. Однак, походження таких тварин залишається у комерційній таємниці.

  Термінальний кнур повинен мати енергію росту вищу ніж у материнської свинки. Найшвидшими, як правило, є гібридні двох та трьох породні кнурі.

  Стосовно материнської лінії то її використання базується на прояві ефекту гетерозису. Гетерозис – це збільшення сили росту, життєвості й продуктивності гібридів порівняно з вихідними формами. На сьогоднішній день виділяють три форми гетерозису:

  1 – репродуктивний, у результаті якого підвищуються відтворювальні показники. Так, відтворювальні якості свиноматок оцінюють за запліднюваністю, багатоплідністю, молочністю (масою гнізда у віці 21 дня), масою поросят у гнізді при відлученні. Про те, найважливіший показник відтворювальної здатності маток – середньорічна кількість одержаних поросят та їх загальна маса.

  2 – соматичний, завдяки якому покращуються середньодобові прирости та технологічні показники м’яса. Так, відгодівельні якості оцінюють за величиною середньодобових приростів на відгодівлі, віком досягнення реалізаційної маси (100–120 кг), витратою кормових одиниць на 1 кг приросту за період відгодівлі. Про те, головним показником, що характеризує м'ясо-сальні якості свиней, є товщина шпику над 6–7 грудними хребцями. Важливе значення має хімічний склад м'яса і сала (вміст сухої речовини, протеїну, жиру, золи), а також фізико-хімічні властивості (кислотність, вологоутримуюча здатність та колір м'яса). Крім того відомо, що П’єтрена використовують для збільшення вмісту м’язової тканини і зменшити вміст жирової. Дюрка та Гемпшир для покращення смакових та технологічних показників якості туші. Сьогодні оцінка якості проводиться лише за вмістом жирової тканини – товщини шпику. За інші показники, такі як вологоутримуюча здатність, Ph, мраморність, характерних для Європейського ринку в Україні нажаль мова не йде.

  Нині в усьому світі застосовують систему схрещування яка дає можливість покращувати якість м’яса. Так, П’єтрена використовують для збільшення вмісту м’язової тканини і зменшити вміст жирової. Тоді, як Дюрка та Гемпшира для покращення смакових та технологічних показників якості туші.

  3 – адаптивний, що підвищує пристосованість гібридів до дії несприятливих факторів навколишнього середовища.

  Всім відомо, що найбільшого ефекту гетерозису можна досягти при схрещуванні ліній, порід або груп тварин, відселекціонованих за різними ознаками.

  Звідси підвищення продуктивного рівня буде базуватися на прояві ефекту гетерозису. Так, прояв ефекту гетерозису найвищий за проявом відтворювальних якостей материнською лінією, тоді як низький прояв ефекту гетерозису спостерігається за м’ясними ознаками.

  Проте, вони належать до ознак з високим рівнем успадковування, а отже високий рівень м'ясності товарні гібриди отримають від заключної батьківської форми. Таким чином, невелика багатоплідність буде за рахунок ефекту гетерозису, а висока м'ясність на про чуд буде передаватися за рахунок високого рівня успадкування.

  Саме ці позиції дають можливість одержувати високоякісну гібридну свинину в товарних господарствах.

  Для отримання максимального та гарантованого ефекту гетерозису в товарних господарствах слід проводити оцінку різних поєднань та на цій основі впроваджувати нижню частину піраміди в системі гібридизації. Оскільки, дана система передбачає використання трипородних товарних свиней, отриманих в результаті поєднання двопородних маток (F1 – від латинського філії, сини) із термінальними кнурами.

  Доведено, що найбільш ефективною формою використання гетерозису є трипородне схрещування. При цьому для схрещування необхідно підбирати породу матері з доброю репродуктивною здатністю. Що ж до батьківської породи, то вона не повинна поступатися в цьому відношенні материнській і, крім того, мати кращі відгодівельні якості. Третя порода поряд з високою м’ясністю повинна характеризуватися і високою енергією росту (рисунок 1).


  Shema termіnal nogo shreshhuvannja
  Рисунок 1 – Схема термінального схрещування

  Перевагами такого схрещування в першу чергу є можливість отримати:

  • максимальний материнський гетерозис (67 %);
  • велику однорідність поголів’я;
  • напрочуд легке застосування та контроль за схемою схрещування;
  • максимально можливе використання батьківських та материнських ліній.

  У порівнянні з двопородним, трипородна форма схрещування є найбільш бажаною, ефективною та поширеною. Оскільки такий тип схрещування дає можливість отримувати, як власний ремонтний молодняк так і товарну свиню. Особливістю такого схрещування є те що свиноматок спаровують з кнурами для отримання гібридів першого покоління (F1) за принципом кріс-крос.

  З кожного потомства відбирають 10–15 % кращих свинок (F1) для якої підбирають протилежного за породою плідника. Так, якщо батьківською лінією у даної свинки був ландрас то у наступному поколінні буде – велика біла, а в наступному знову – ландрас. Так повторюють безліч разів (рисунок 2).


  Shema rota termіnalnogo shreshhuvannja
  Рисунок 2 – Схема рота-термінального схрещування

   За такої схеми 15 % кращих свинок використовують для одержання власного ремонтного молодняку, тоді як 85 % – для спаровування з термінальним кнуром для отримання товарної свині.

  Багатопородне схрещування дає можливість:

  • покращити статус здоров’я при вирощуванні власних ремонтних свинок;
  • найкращі (10–15 % свиноматок) спаровуються з материнською лінією для отримання повноцінного ремонтного молодняку;
  • менш генетично цінні (85–90 % свиноматок) спаровуються з термінальними кнурами для отримання товарної свині;
  • дотримуватися відповідного порядку для збільшення материнського гетерозису;
  • отримати 86 % материнського гетерозису, що на 19 % порівняно з двопородним схрещуванням.

  БАБАНЬ О.А., канд. вет. наук, ЩУР В.П., лікар вет. медицини, ЩУР Д.В., лікар вет. медицини: консультанти ТОВ «Текро»

  Прочитано 18416 разів Відредаговано Вівторок, 24 січня 2017 16:10

  Отримуйте корисні новини!

  Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!

  Залиште коментар

  Поля із зірочкою (*) обов'язкові.

  Контакти

  Телефон блогу 1Тел. : +38 044 290 29 30

  Телефон блогу 2Факс: +38 044 290 29 38

  Пошта блогу/електронна адресаE-mail: pig@tekro.ua

  Карта проїзду

  04071, м. Київ, Україна, вул. Спаська, 5, оф. 60

  Зворотній зв'язок