Вирощування та утримання

Технологія вирощування, утримання та менеджменту.

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!
вирощування поросят вирощування поросят
П'ятниця, 12 серпня 2016 07:50
 • Залишити коментар

Ситуація на свинофермах в Україні є дуже напруженою. Незважаючи на такий регресивний стан, багато підприємств продовжували інвестувати й інвестують сьогодні в розведення свиней, а особливо в їх репродукцію. Такі підприємства хочуть і в майбутньому працювати в цій галузі. Для тих, хто пішов таким шляхом, буде дуже вигідним

знижувати затрати на виробництво свинини шляхом підвищення продуктивності. Тут постає питання: як досягти більш високої продуктивності? 

Високу продуктивність забезпечують декілька важливих факторів: здоров’я, генетика, годівля, технологія утримання та менеджмент. 

Здоров’я в майбутньому буде одним з найважливіших чинників. Нині ж в Україні дуже мало господарств з можливістю визначення SPF. Тому господарі витрачають чималі кошти на лікування та медикаменти. У зв’язку з цим вони вирішують скоротити свої стада для зниження затрат на виробництво. 

З цим аспектом пов'язаний і вибір генетики. За останні 15 років у генетиці стався величезний прогрес, і в Україні є тварини із задатками високої продуктивності європейського, навіть світового рівня.

Також сфера годівлі сьогодні є якісно й кількісно на високому рівні. Системний контроль виготовлених кормів та можливості додавання компонентів постійно підвищують ефективність засвоювання поживних речовин та загальний рівень годівлі репродуктивних тварин. Кількісний рівень зростає разом з можливостями нових технологій, перш за все це стосується точності дозування індивідуальних доз для конкретних тварин.

Технологія утримання тварин та рівень вентиляції у відремонтованих стійлах також створюють передумови для високої продуктивності. 

Останнім із важливих факторів є менеджмент. Цей чинник буде вирішальним для успішного ведення бізнесу у сфері репродукції тварин. Рівень менеджменту просто мусить зростати. Йдеться, перш за все, про якісне управління стадом для максимальної репродукції. Передумовою для підтримання високого рівня стада є, в першу чергу, управління відновленням основного стада з максимальним використанням потужностей, тобто забезпечення необхідних умов для репродукції свиноматок. Також необхідні детальні й глибокі знання ситуації всередині самого стада з метою використання власних резервів. До того ж, необхідний високоякісний контроль свиноматок. Рівень цього контролю відрізняється в різних господарствах. Не стосовно кількісних показників, а скоріше стосовно якості. Мається на увазі аналітична робота із зібраними даними для потреб господарства. Із посиленням тиску на економіку господарства та прагненням до підвищення продуктивності дедалі складніше стає виявити ці внутрішні резерви. Тому необхідно використовувати якісні методи, які допоможуть виявити ті резерви. 

Одним з таких інструментів для ефективного управління репродукцією свиноматок та вирощуванням поросят є програма PigMatic®. Програму було розроблено за співпраці фірм «Tekro spol.s r.o.» та «France Hybrides a.s.». Організатором та розробником проекту є інженер Томаш Берни. Програма заснована на технологіях NET та MS SQL, а в якості користувальницького інтерфейсу застосовують MS Excel 2003, 2007, 2010 або 2013. Є можливість встановлення локальної мережі й перенесення даних з однієї точки мережі до іншої. 

PigMatic

Програма розділена на тематичні блоки (модулі) і працює в площині понять циклів, або часу. Одним із доменів є швидке та легке введення даних з аудитом діяльності користувачів. 

Наразі доступна комплексна програма для спостереження за тваринами, починаючи від включення свиноматки до репродукції і закінчуючи вирощеним поросям на бійні

Модулі:

 • Оформлення,
 • Звітність,
 • Осіменіння,
 • Опороси,
 • Аналізи,
 • Конфігурація,
 • Дорощування,
 • Відгодівля
 • SEUROP 

Система містить у складі різних модулів увесь спектр детальних аналітичних даних, але в той же час дає змогу утворювати варіативні індивідуальні дані з функціями особистих фільтрів та налаштувань. Цільова фільтрація уможливлює як широке використання загальних внесених даних, так і окремих даних адресного призначення (порода, період року, день тижня, стійло, пологове відділення, процедури і т.д.). 

Йдеться передусім про контроль та аналіз втрат у свиноматок у період супоросності, втрати поросят у пренатальний період, а також аналіз діяльності асистентів під час пологів та розвитку поросят упродовж перших годин після народження. Можливий також аналіз втручань та операцій, які проводились відповідними фахівцями. Важливо розуміти, що саме в цей період можна у багатьох господарствах знайти великий резерв для можливого підвищення ефективності відтворення. На жаль, не завжди висока народжуваність дорівнює великій кількості відгодованих поросят. Але за умови знання проблем можна індивідуально працювати зі спеціалістами і підвищувати не лише їх загальний професійний рівень, але й у конкретній сфері. 

Наступною критичною точкою репродукції є рівень запуску. Цій проблематиці присвячено цілий модуль «Осіменіння». Аналітичні дані будь-яких втрат серед запліднених тварин зосереджені у кількох детальних базах, які можуть відповісти нам на такі запитання: 

 • — чи правильно було проведено осіменіння, враховуючи час запуску після відлучення та спарювання тварини; 
 • — який був ефект від тих осіменінь (супоросність 30, 60, фактичний опорос, кількість народжених поросят); 
 • — де та які найбільші втрати були в процесі супоросності (оцінка репродуктивних та загальних втрат, у тому числі кількості днів простою загалом та в кожній секції окремо);
 • — як планувати включення свинок до репродуктивних циклів, враховуючи актуальні втрати протягом окремих тижнів (циклів).

Усі ці аналітичні дані стосуються не лише свиноматок, а в першу чергу, конкретних техніків-запліднювачів. Таким чином можна встановити, що в роботі окремих запліднювачів допускаються часткові помилки, що призводять до середніх, або навіть низьких результатів у масштабах господарства. Вони негативно впливають на оборотність та проміжний період стада і гальмують розвиток економіки в цілому. Цілеспрямованою роботою з окремими техніками-запліднювачами можна досягнути необхідного зрушення до підвищення продуктивності стада навіть там, де половина стада показує результати вище середнього.

Підсумовуючи сказане вище, випливає, що досконалі знання з функціонування власного стада дають змогу власникові ефективно працювати як із тваринами, так і зі своїми підопічними, які також є важливою складовою в процесі створення економічних показників підприємства. При цьому процес зниження затрат власник тримає у своїх руках. Тобто, все залежить від можливостей кожного з Вас, як та за допомогою яких інструментів чи сервісних програм Ви досягнете мети.

 

СОКОЛОВ Віталій, ветеринарний лікар, консультант ТОВ «Текро»

Прочитано 2049 разів Відредаговано Понеділок, 21 листопада 2016 15:58

Схожі статті

 • УПРАВЛІННЯ РЕПРОДУКЦІЄЮ СВИНОМАТОК

  Питання гормональної регуляції відтворної функції у свиноматок надзвичайно важливе. По перше, залежно від того, які ми виберемо для цієї місії препарати, можемо впливати на гіпоталамо-гіпофізарно-яєчниково-маткову систему регуляції відтворної функції чи безпосередньо на самі яєчники. 

  Уявіть собі, що Ви використовуєте гормональні препарати для стимуляції статевої циклічності у свиноматок (ГСЖК або естрогени). При цьому переслідувати мету провокування охоти, однак за провокування овуляції чомусь мова не йде. Тобто, отримуємо свиноматку в охоті в якої овуляція може наступати в абсолютно невизначений час. Оскільки препарат який застосовували впливає безпосередньо на сам яєчник – стимулює ріст фолікулів, однак при цьому не задіює гіпоталамус та гіпофіз.

  Не забувайте, що кількість самок, які приходять в охоту за використання препаратів, що містить ГСЖК або СЖК надзвичайно висока, але це не має жодного відношення до овуляції. Тому, дуже часто за неправильного використання гормональних препаратів у свиноматок можуть утворюватися і фолікулярні кісти.

  Будь-які гормональні препарати можуть впливати лише на

Більше в цій категорії: СХРЕЩУВАННЯ У СВИНАРСТВІ »

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!

Залиште коментар

Поля із зірочкою (*) обов'язкові.

Контакти

Телефон блогу 1Тел. : +38 044 290 29 30

Телефон блогу 2Факс: +38 044 290 29 38

Пошта блогу/електронна адресаE-mail: pig@tekro.ua

Карта проїзду

04071, м. Київ, Україна, вул. Спаська, 5, оф. 60

Зворотній зв'язок