Ветеринарія

Хвороби, технологічні карти обробок.

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!
Неділя, 07 травня 2017 14:52
  • Залишити коментар

Однією з проблем в господарствах різних рівнів є стрептококова інфекція. Та, що там у господарствах, основний «біч» в пологових будинках на сьогоднішній день є не безвідповідальність та непрофесіоналізм лікарів, а саме стрепто та стафілокок. Тому проблема, що провокується збудниками Staphylococci та Streptococci є актуальною.

Потрапляючи в організм тварини, збудник «мандрує» кровотоком і врешті «осідає» в суглобах чи, зрідка, в інших органах (зокрема в головному мозку, тоді розвивається менінгіт). Деякі збудники можуть спричинити спалах: наприклад, Strep. suis тип 14.

В організм поросяти інфекція зазвичай потрапляє через рани. У перші дні життя ризик завжди більший: обрізана пуповина; неправильно обкусані зуби; обрізаний хвіст. Ще один шлях – через мигдалики.

 

Клінічні ознаки

Першими клінічними ознаками є порушення рухової активності у випадку суглобової форми та наявність плавальних рухів за менінгіту. Артрит стрептококової етіології (зокрема Strep. Suis тип 14) уражає більшість суглобів: порося не може ходити, його судомить (рис. 1).


Urazhennja suglobіv

Рисунок 1 – Ураження суглобів


Через сильний біль, який тварина демонструє, часто ставлять помилковий діагноз – менінгіт (рідко розвивається, як ускладнення). Така форма артриту зустрічається переважно у поросят віком 10–14 діб. Інколи артрит уражає відлученців. Це або «затримка» прояву інфекції, отриманої раніше, або наслідок неналежного лікування.

Часто захворювання розвивається внаслідок тріщини ратиці (тому якість підлоги дуже важлива): так інфекція потрапляє у внутрішні тканини, а вже звідти поширюється на ближні суглоби. Якщо не лікувати, абсцесу кінцівки не уникнути.
Найчастіше практикують антибіотикотерапію: пеніцилін, ампіцилін та лінкоміцин ефективні в боротьбі з артритом. За потреби можна застосовувати знеболювальне (наприклад, кетопрофен).

Навіть, якщо тварина одразу почуває себе краще, курс лікування повинен тривати 3–5 діб.

Якщо немає позитивної реакції на терапію і абсцес прориває, тварину забивають.

Профілактика

Основний превентивний захід гігієна в цеху опоросу. Якщо ж є випадки артриту, з’ясувати спосіб зараження та ліквідувати його.

1. Обрізання зубів
Зуби поросятам шліфують або ж обрізають гострими чистими ножицями. В ідеалі, інвентар потрібно обробляти спиртом (занурювати) перед роботою з кожним поросям. Обрізати зуби поросятам можна не раніше, ніж через шість годин після народження, щоб не перешкоджати споживанню молозива. Деякі виробники не обрізають зубів, бо переконані, що ця процедура може спричинити артрит. Проте ураження, які наносять «зубаті» свині одна одній під час бійки, набагато небезпечніші з точки зору розвитку цього захворювання.

Обрізання зубів не спричиняє артрит, а от неправильне обрізання – так!

2. Обрізання хвостів
Обрізати хвіст не можна тими самими інструментами, що й зуби. Краще використовувати термокаутер. Купірований хвіст обробляють йодом.

3. Пуповина
Коли пуповину перерізано, рану потрібно обробити йодом (занурити, бо спрей менш ефективний).

4. Дезінфектанти
Можна використовувати сухі дезінфектанти. Проте пам’ятайте.

5. Антибіотики
Коли підозрюєте, що інфекція (наприклад, Strep. suis тип 14) потрапляє в організм поросят через мигдалики, можна вжити профілактичних заходів:

• Лікування новонароджених пеніциліном чи амоксициліном тривалої дії.
• Антибіотикотерапія свиноматок у цеху опоросу (ін’єкції препарату тривалої дії чи додавання у корми) до опоросу.

Варто уникати тривалої антибіотикотерапії новонароджених, оскільки це може розвинути резистентність до певних бактерій. Пам’ятайте, що основна зброя проти різноманітних інфекцій – молозиво, яке поросята мають отримати якомога раніше після народження.

6. Підлога
Підлога в цеху опоросу повинна бути якісною (без зазорів, з оптимальним розміром щілин тощо) – це запорука здоров’я поросят. Якщо з нею не все гаразд, ратиці вбереже солом’яна підстилка (її треба заміняти після кожного гнізда).


БАБАНЬ О.А., канд. вет. наук, консультант ТОВ «ТЕКРО»

Прочитано 5991 разів Відредаговано Неділя, 07 травня 2017 15:38

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!

Залиште коментар

Поля із зірочкою (*) обов'язкові.

Наші партнери

Компанія Tekro

Пошук на сайті

Популярні статті

Контакти

Телефон блогу 1Тел. : +38 044 290 29 30

Телефон блогу 2Факс: +38 044 290 29 38

Пошта блогу/електронна адресаE-mail: pig@tekro.ua

Карта проїзду

04071, м. Київ, Україна, вул. Спаська, 5, оф. 60

Зворотній зв'язок