Ветеринарія

Хвороби, технологічні карти обробок.

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!
Геморагічний гастрит Геморагічний гастрит
Середа, 21 березня 2018 16:34
  • Залишити коментар

Хвороба Ауєскі – викликається ДНК-геномним вірусом з родини герпес-вірусів (підродина Alphaherpesvirus), рід Varicellavirus. Вірус пантропний і його, через певний час після зараження, можна виявити у багатьох органах. Усі виділені штами ідентичні в антигенному відношенні, але не одинакові щодо тропності й вірулентності.

У природних умовах тварини заражаються аліментарним і аерогенним шляхами, рідше через пошкоджену шкіру. У місці проникнення (слизова оболонка носа, гортані, глотки, мигдалики, легені, кон’юнктива, шкіра) вірус розмножується, течією лімфи і крові розноситься по організму й викликає ряд патологічних процесів у внутрішніх органах та ЦНС. Встановлено, що вже через 24 год. після зараження вірус знаходять у

легенях, де він уражає епітеліальні клітини, фібробласти, лімфоцити і макрофаги, а через 48 год. його виявляють у головному мозку. Ряд авторів вважає, що вірус з місця зараження периневрально по аферентних (доцентрових) нервах потрапляє у головний і спинний мозок, де розмножується й спричиняє запалення (негнійний паненцефаломієліт), що призводить організм тварини до загибелі. У хворих тварин, у місці проникнення вірусу, порушується рівень та співвідношення біологічно активних речовин (ацетилхолін, гістамін, симпатини), що спричиняє різкий свербіж, а в зв’язку з тим розчоси та інші пошкодження шкіри. У свиней суттєве значення мають ускладнення (фаринго-ларингіт, пневмонія тощо), що розвиваються під впливом умовно патогенної мікрофлори та несприятливих чинників зовнішнього середовища.

Патологоанатомічні зміни

Своєрідною є патологоанатомічна картина у свиней. По-перше, у свиней відсутній свербіж, тому й немає розчосів і ушкоджень шкіри. Крім цього, патологоанатомічна картина варіює залежно від віку тварини, ускладнень та інших чинників.

У абортованих плодів і новонароджених поросят (до 10-12 денного віку) в печінці, селезінці, на слизовій оболонці гортані та глотки (особливо в мигдаликах), рідше в легенях, нирках, надниркових залозах і лімфатичних вузлах знаходять поодинокі або множинні сірі чи сіро-жовті осередки некрозу величиною від макового (субміліарні) до просяного (міліарні) зерна.

 

Serozno gemoragіchnij rinіt
Рис. 1. Серозно-геморагічний риніт

Gemoragіchnij gastrit


Рис. 2. Геморагічний гастрит

Mіlіarnі nekrozi v pechіncі
Рис. 3. Міліарні некрози в печінці

Serozno gemoragіchnij mezenterіalnij lіmfadenіt
Рис. 4. Серозно-геморагічний мезентеріальний лімфаденіт


Поряд з тим, інколи спостерігають серозний кон’юнктивіт, що може поєднуватись з набряком повік, серозно-катаральний, катаральний рідше фібринозний тонзиліт. Крім цього, можливі крапкові крововиливи на слизовій оболонці верхніх дихальних шляхів, на плеврі, епікарді, в нирках і капсулі селезінки. У легенях часто венозна гіперемія, набряк і рідко катаральна бронхопневмонія. У деяких тварин спостерігають серозно-катаральний гастроентерит.

У поросят віком від 2 тижнів до 2-3 місяців більш закономірне ураження глотки й гортані, частіше трапляється катаральна бронхопневмонія і серозно-катаральний гастроентерит, але майже відсутні дрібновогнищеві некрози у внутрішніх органах.

У підсвинків та доросліших свиней часто знаходять серозний, серозно-геморагічний риніт, гайморит, крупозно-дифтеритичне і виразково-некротичне ураження слизової оболонки гортані й глотки з мигдаликами. У мигдаликах, внаслідок відпадання некротичних мас, утворюються кратероподібні виразки з нерівними краями. У легенях, поряд з набряком, часто спостерігають пневмонію, що може бути наслідком загострення вже існуючого запалення, або рідше аспіраційну пневмонію як ускладнення. У шлунково-кишковому тракті виявляють гостре катаральне запалення. У ЦНС, незалежно від віку, найчастіше спостерігають венозну гіперемію й набряк речовини мозку і м’якої мозкової оболонки.

Патогістологічні зміни

Виявлені на розтині плодів і новонароджених поросят міліарні та субміліарні некрози в печінці та інших органах, гістологічно, характеризуються розпадом тканин з добре вираженим каріорексисом і відсутньою або слабо вираженою реакцією навколишніх тканин.

Діагноз встановлюють на основі епізоотологічних, клінічних, патоморфологічних даних і лабораторних досліджень (біопроба, виділення вірусу, ІФА).

Диференціальна діагностика

Необхідно виключити сказ, лістеріоз, кормові токсикози, а у свиней ще й чуму та хворобу Тешена. При сказі відсутні розчоси шкіри, а в нервових клітинах виявляють тільця Бабеша-Негрі. При лістеріозі в ЦНС розвивається гнійне запалення з локалізацією процесу у каудальній частині стовбура головного мозку; відсутні розчоси шкіри, а в свиней – ураження гортані й глотки з мигдаликами. Кормові токсикози супроводжуються ураженням шлунково-кишкового тракту та відсутній енцефаломієліт. Чумою хворіють усі вікові групи свиней. Характерними є геморагічний діатез, геморагічний лімфаденіт, інфаркти в селезінці, крупозна пневмонія та специфічні зміни в товстих кишках. При хворобі Тешена розвивається поліоенцефаломієліт, причому, закономірно уражається поперековий відділ спинного мозку.

 

Щебентовська О.М., к.в.н., консультант чеської компанії «Текро»

Прочитано 357 разів Відредаговано Середа, 21 березня 2018 17:08
Більше в цій категорії: « СТРЕПТОКОКОЗ

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!

Залиште коментар

Поля із зірочкою (*) обов'язкові.

Наші партнери

Компанія Tekro

Пошук на сайті

Популярні статті

Популярні теги

PigMatic Визначенняконцентраціїсперми Звездчатаяагглютинацияспермиевхряка Зірчастааглютинаціясперміївкнура Качествоспермыхряка Концентрациспермыхряков Концентраціясперми Концентраціяспермикнурів Нарушениеусловийкормления Определениеконцентрацииспермы Половаяохотасвиноматок Половойциклсвиноматок Рефлекснеподвижностиусвиноматок Середовищедлярозрідженняспермикнурів Сигналисвиноматокувідтворенні Сигналысвиноматокввоспроизведении Синтетическиесредыдляразжиженияспермыхряков Синтетичнісередовищадлярозрідженняспермикнурів Спектрофотометри Средадляразжиженияспермыхряков Стадииполовогоцикласвиноматок Степениразреженияспермыхряковпроизводителей Ступенірозрідженняспермикнурівплідників Технологияглубокойзаморозкиспермыхряков Технологічнийритмвідтвореннясвиней Технологіяглибокогозаморожуванняспермикнурів Фотоелектроколориметри Фотометри Якістьспермикнура свині

Контакти

Телефон блогу 1Тел. : (044) 239-17-74

Телефон блогу 2Факс: (044) 239-17-75

Пошта блогу/електронна адресаE-mail: pig@tekro.ua

Карта проїзду

04071, м. Київ, Україна, вул. Спаська, 5, оф. 60

Зворотній зв'язок