Ветеринарія

Хвороби, технологічні карти обробок.

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!
Геморагічний гастрит Геморагічний гастрит
Середа, 21 березня 2018 16:34
  • Залишити коментар

Хвороба Ауєскі – викликається ДНК-геномним вірусом з родини герпес-вірусів (підродина Alphaherpesvirus), рід Varicellavirus. Вірус пантропний і його, через певний час після зараження, можна виявити у багатьох органах. Усі виділені штами ідентичні в антигенному відношенні, але не одинакові щодо тропності й вірулентності.

У природних умовах тварини заражаються аліментарним і аерогенним шляхами, рідше через пошкоджену шкіру. У місці проникнення (слизова оболонка носа, гортані, глотки, мигдалики, легені, кон’юнктива, шкіра) вірус розмножується, течією лімфи і крові розноситься по організму й викликає ряд патологічних процесів у внутрішніх органах та ЦНС. Встановлено, що вже через 24 год. після зараження вірус знаходять у

легенях, де він уражає епітеліальні клітини, фібробласти, лімфоцити і макрофаги, а через 48 год. його виявляють у головному мозку. Ряд авторів вважає, що вірус з місця зараження периневрально по аферентних (доцентрових) нервах потрапляє у головний і спинний мозок, де розмножується й спричиняє запалення (негнійний паненцефаломієліт), що призводить організм тварини до загибелі. У хворих тварин, у місці проникнення вірусу, порушується рівень та співвідношення біологічно активних речовин (ацетилхолін, гістамін, симпатини), що спричиняє різкий свербіж, а в зв’язку з тим розчоси та інші пошкодження шкіри. У свиней суттєве значення мають ускладнення (фаринго-ларингіт, пневмонія тощо), що розвиваються під впливом умовно патогенної мікрофлори та несприятливих чинників зовнішнього середовища.

Патологоанатомічні зміни

Своєрідною є патологоанатомічна картина у свиней. По-перше, у свиней відсутній свербіж, тому й немає розчосів і ушкоджень шкіри. Крім цього, патологоанатомічна картина варіює залежно від віку тварини, ускладнень та інших чинників.

У абортованих плодів і новонароджених поросят (до 10-12 денного віку) в печінці, селезінці, на слизовій оболонці гортані та глотки (особливо в мигдаликах), рідше в легенях, нирках, надниркових залозах і лімфатичних вузлах знаходять поодинокі або множинні сірі чи сіро-жовті осередки некрозу величиною від макового (субміліарні) до просяного (міліарні) зерна.

 

Serozno gemoragіchnij rinіt
Рис. 1. Серозно-геморагічний риніт

Gemoragіchnij gastrit


Рис. 2. Геморагічний гастрит

Mіlіarnі nekrozi v pechіncі
Рис. 3. Міліарні некрози в печінці

Serozno gemoragіchnij mezenterіalnij lіmfadenіt
Рис. 4. Серозно-геморагічний мезентеріальний лімфаденіт


Поряд з тим, інколи спостерігають серозний кон’юнктивіт, що може поєднуватись з набряком повік, серозно-катаральний, катаральний рідше фібринозний тонзиліт. Крім цього, можливі крапкові крововиливи на слизовій оболонці верхніх дихальних шляхів, на плеврі, епікарді, в нирках і капсулі селезінки. У легенях часто венозна гіперемія, набряк і рідко катаральна бронхопневмонія. У деяких тварин спостерігають серозно-катаральний гастроентерит.

У поросят віком від 2 тижнів до 2-3 місяців більш закономірне ураження глотки й гортані, частіше трапляється катаральна бронхопневмонія і серозно-катаральний гастроентерит, але майже відсутні дрібновогнищеві некрози у внутрішніх органах.

У підсвинків та доросліших свиней часто знаходять серозний, серозно-геморагічний риніт, гайморит, крупозно-дифтеритичне і виразково-некротичне ураження слизової оболонки гортані й глотки з мигдаликами. У мигдаликах, внаслідок відпадання некротичних мас, утворюються кратероподібні виразки з нерівними краями. У легенях, поряд з набряком, часто спостерігають пневмонію, що може бути наслідком загострення вже існуючого запалення, або рідше аспіраційну пневмонію як ускладнення. У шлунково-кишковому тракті виявляють гостре катаральне запалення. У ЦНС, незалежно від віку, найчастіше спостерігають венозну гіперемію й набряк речовини мозку і м’якої мозкової оболонки.

Патогістологічні зміни

Виявлені на розтині плодів і новонароджених поросят міліарні та субміліарні некрози в печінці та інших органах, гістологічно, характеризуються розпадом тканин з добре вираженим каріорексисом і відсутньою або слабо вираженою реакцією навколишніх тканин.

Діагноз встановлюють на основі епізоотологічних, клінічних, патоморфологічних даних і лабораторних досліджень (біопроба, виділення вірусу, ІФА).

Диференціальна діагностика

Необхідно виключити сказ, лістеріоз, кормові токсикози, а у свиней ще й чуму та хворобу Тешена. При сказі відсутні розчоси шкіри, а в нервових клітинах виявляють тільця Бабеша-Негрі. При лістеріозі в ЦНС розвивається гнійне запалення з локалізацією процесу у каудальній частині стовбура головного мозку; відсутні розчоси шкіри, а в свиней – ураження гортані й глотки з мигдаликами. Кормові токсикози супроводжуються ураженням шлунково-кишкового тракту та відсутній енцефаломієліт. Чумою хворіють усі вікові групи свиней. Характерними є геморагічний діатез, геморагічний лімфаденіт, інфаркти в селезінці, крупозна пневмонія та специфічні зміни в товстих кишках. При хворобі Тешена розвивається поліоенцефаломієліт, причому, закономірно уражається поперековий відділ спинного мозку.

 

Щебентовська О.М., к.в.н., консультант чеської компанії «Текро»

Прочитано 3735 разів Відредаговано Середа, 21 березня 2018 17:08

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!

Залиште коментар

Поля із зірочкою (*) обов'язкові.

Наші партнери

Компанія Tekro

Пошук на сайті

Популярні статті

Контакти

Телефон блогу 1Тел. : +38 044 290 29 30

Телефон блогу 2Факс: +38 044 290 29 38

Пошта блогу/електронна адресаE-mail: pig@tekro.ua

Карта проїзду

04071, м. Київ, Україна, вул. Спаська, 5, оф. 60

Зворотній зв'язок