Відтворення

Фізіологія і патологія відтворення, основи андрології, технологічні карти та програми відтворення.

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!
Середа, 27 червня 2018 12:20
  • Залишити коментар

Питання гормональної регуляції відтворної функції у свиноматок надзвичайно важливе. По перше, залежно від того, які ми виберемо для цієї місії препарати, можемо впливати на гіпоталамо-гіпофізарно-яєчниково-маткову систему регуляції відтворної функції чи безпосередньо на самі яєчники. 

Уявіть собі, що Ви використовуєте гормональні препарати для стимуляції статевої циклічності у свиноматок (ГСЖК або естрогени). При цьому переслідувати мету провокування охоти, однак за провокування овуляції чомусь мова не йде. Тобто, отримуємо свиноматку в охоті в якої овуляція може наступати в абсолютно невизначений час. Оскільки препарат який застосовували впливає безпосередньо на сам яєчник – стимулює ріст фолікулів, однак при цьому не задіює гіпоталамус та гіпофіз.

Не забувайте, що кількість самок, які приходять в охоту за використання препаратів, що містить ГСЖК або СЖК надзвичайно висока, але це не має жодного відношення до овуляції. Тому, дуже часто за неправильного використання гормональних препаратів у свиноматок можуть утворюватися і фолікулярні кісти.

Будь-які гормональні препарати можуть впливати лише на

ріст і розвиток фолікулів у яєчнику, на – овуляцію, або мати комплексну дію і на ріст фолікулів і на овуляцію та утворення жовтого тіла.

Гормональні препарати для стимуляції статевої циклічності можна використовувати (рис. 1):
 ремонтним свинкам після досягнення статевої зрілості (за відповідної маси тіла 105–140 кг);
 свиноматкам після першого опоросу за відлучення поросят;
 свиноматкам які довготривалий час після відлучки не приходять в охоту. 

 

Rys1PigMatic

Рисунок 1 - Програма PigMatic

До речі, одним із важливих інструментів виявлення чіткого прояву статевої циклічності у свиноматок та часу настання циклу після відлучення поросят є програма “PigMatic“ чеської компанії “ТЕКРО“ (рис. 2).

 

Rys2PigMatic
Рисунок 2 – Програма PigMatic

 

Програма дає можливість, після внесення даних, відслідковувати вчасність осіменіння по дню тижня та власне коли і було проведено введення сперми.

Отримання таких даних надає інформацію стосовно вчасності осіменіння свиноматок та як наслідок і показує перегули регулярні чи нерегулярні (в межах до 20 чи більше 20 днів після попереднього осіменіння). З цього ми можемо робити висновок стосовно використання тієї чи іншої схеми стимуляції статевої циклічності у свиноматок.

З метою стимуляції статевої циклічності у свиноматок на сьогоднішній день використовують такі препарати: PG-600, Геставет, Фертіпіг, Сергон, Суідан, Біогонаділ (ГСЖК і ХГЧ), Фолігон (ГСЖК), Фертагіл (ГнРГ), Хорулон (ХГЧ), Ремофан, Естрон, Естропур, Естрофан, Галапан, Дінолітик, PGF Вейкс (простаглагдини групи F2α) Регумат, Суїсінхрон, Альтрезин, Циклар (синтетичний прогестерон).

Можливо використовувати схеми, як стимуляції так і синхронізації відтворної функції.

Відомі схеми стимуляції та синхронізації статевої циклічності у свиноматок:
1. Стимуляція статевої циклічності у ремонтних свинок до досягнення статевої зрілості (схема 1).

Cх1

 

За такої схеми проводять комбінування: наприклад, вводять ГСЖК а через 72 години ХГЧ, або одночасно вводять препарати ГСЖК і ХГЧ. Осіменіння проводять по факту статевої охоти у свиноматки.

2. Стимуляція статевої циклічності у ремонтних свинок після досягнення статевої зрілості (схема 2).

 

стимуляція статевої циклічності у ремонтних свинок після досягнення статевої зрілості

 

За такої схеми стимуляції вирівнюють циклічність у свинок та проводять дворазове осіменіння без визначення статевої охоти.

3. Стимуляція статевої циклічності після згодовування синтетичних прогестагенів (Наприклад Регумат або Альтрезин) без провокування овуляції (схема 3).

стимуляція статевої циклічності після згодування синтетичних прогестагенів
Препарат Регумат гальмує статеву циклічність. Тобто впродовж періоду поки його згодовують статева циклічність не проявляється. А після припинення згодовування (через 24 години) вводять препарати, що стимулюють ріст фолікулів. Осіменіння проводять за фактом статевої охоти, оскільки за даною схемою овуляцію не провокують.

4. Стимуляція статевої циклічності після згодовування синтетичних прогестагенів (Наприклад Регумат або Альтрезин) з провокуванням овуляції (схема 4).

стимуляція статевої циклічності після згодування синтетичних прогестагенів

Відмінність даної схеми від попередньої полягає в тому, що в даному випадку провокують овуляцію шляхом введення хоріогонічного гонадотропіну в дозі 500 МО, через 70–80 годин після закінчення згодовування регумату. З наступним (через 24–26 годин) фіксованим осіменінням, між введеннями сперми 38–40 годин.

5. Стимуляція статевої циклічності у свиноматок після відлучення поросят без провокуванням овуляції (схема 5)

стимуляція статевої циклічності у свиноматок після відлучення поросят без провокування овуляції
Осіменіння свиноматок проводимо за фактом прояву статевої охоти з інтервалом між введеннями сперми 12–14 годин.

6. Стимуляція статевої циклічності у свиноматок після відлучення поросят з провокуванням овуляції (схема 6)

Стимуляція статевої циклічності у свиноматок після відлучення поросят з провокуванням овуляції

Схема синхронізації передбачає фіксоване осіменіння або його ще називають «сліпе», тобто не чекаючи прояву статевої охоти проводять осіменіння через 24–26 годин після ін’єкції ХГЧ або ГРГн. Однак, введення сперми проводять дворазово з інтервалом 38–40 годин.

7. Синхронізація статевої циклічності з провокуванням овуляції Хорулоном (схема 7).

Існують і інші схеми синхронізації статевої циклічності у свиноматок, так наприклад застосовують після відлучення ГСЖК (фоллігон) і після цього провокують овуляцію Хорулоном, з послідуючим осіменінням через 24–26 годин після ін’єкції хорулону. Проводять дворазове осіменіння з інтервалом 16–18 годин.

Синхронізація статевої циклічності з провокуванням овуляції Хорулоном


Дуже часто перед введенням Фоллігону (за 21 год) також використовують простагландини групи F2α (Просольвін, Сайклікс, Ремофан, Естрон, Естропур, Естрофан, Галапан, Дінолітик, PGF Вейкс та ін.), що в свою чергу забезпечує повноцінний лізис жовтих тіл у яєчниках.

Однак, крім широкого застосування гормональних препаратів не слід також і забувати за використання спеціальні аерозолі із запахом кнура (феромони) препарати ”BoarMate“ або ”Servestim“.

Подібні аерозолі не проблема приготувати і в умовах виробництва. До одного літра води добавляють 200 мл сперми кнура, щільно закривають і зберігають впродовж однієї доби за температури +25–30 ºС. Після цього суміш підігрівають впродовж однієї години за температури +60 ºС і добавляють 1,2 г ніпагіну М (метилового ефіру параоксибензойної кислоти), закривають і знову зберігають впродовж доби. Далі вмістиме знову підігрівають на водяній бані за температури +80 ºС впродовж 30 хв, фільтрують, розфасовують та використовують. Отже, бажано використовувати гормональні препарати для стимуляції відтворної функції вкрай рідко. А в багатьох країнах їх використання заборонене законодавством.

8. Стимуляція статевої циклічності з провокуванням овуляції (схема 8)

Стимуляція статевої циклічності з провокуванням овуляціїНа 20 день після використання попередніх препаратів, свиноматкам застосовують простагландин групи F2α для лізису жовтих тіл яєчників. Через 21 годину після введення простагландину свиноматкам для стимуляції фолікулогенезу застосовують ГСЖК. З метою провокування овуляції через 78–80 годин після ін’єкції ГСЖК – використовують ХГЧ. 

9. Стимуляції статевої циклічності у свиноматок без провокування овуляції (схема 9). Інша схема, стимуляції статевої циклічності у свиноматок тісно пов’язана з недільним циклом виробництва.

стимуляція статевої циклічності у свиноматок після відлучення поросят без провокуванням овуляції

За такої схеми препарат застосовують у четвер, оскільки відлучення поросят, в недільному циклі виробництва, у основного стада проводять саме в цей день з розрахунку проведення осіменіння в понеділок–вівторок.

Схеми стимуляції статевої циклічності у основних свиноматок подано на схемах 5-9.

За такої схеми стимуляцію фолікулогенезу проводять шляхом введення ГСЖК через 24 години після відлучення поросят. Осіменіння свиноматок проводять за фактом прояву статевої охоти з інтервалом між введенням сперми 12–14 годин.

Схема синхронізації передбачає фіксоване осіменіння або його ще називають «сліпе», тобто не чекаючи прояву статевої охоти проводять осіменіння через 24–26 годин після ін’єкції ХГЧ або ГРГн. Однак, введення сперми проводять дворазово з інтервалом 38–40 годин.

10. Стимуляція статевої циклічності у свиноматок після відлучення поросят із провокуванням овуляції (схема 10). Існує подібна схема, однак різниця в часі осіменіння. Проводять дворазове осіменіння з інтервалом 16–18 годин.

стимулія статевої циклічності у свиноматок після відлучення поросят з провокуванням овуляції

 

11. Стимуляція статевої циклічності у свиноматок після відлучення поросят (схема 11). Дуже часто перед введенням ГСЖК використовують простагландини групи F2α, що в свою чергу забезпечує повноцінний лізис жовтих тіл у яєчниках.

стимуляція статевої циклічності у свиноматок після відлучення поросят

За такої схеми на 28 день лактації свиноматкам застосовують комплексні препарати (ГСЖК + ХГЧ) з послідуючим (через 21 годину введенням простагландину групи F2α). Осіменіння проводять через 24–26 годин після провокування овуляції.

12.  Стимуляція статевої циклічності у свиноматок після відлучення поросят (схема 12). У день відлучення поросят (четвер) свиноматкам застосовують препарат мапрелін (синтетичний гонадотропін-рилізиг гормон, що забезпечує виділення гіпофізом ФСГ).

стимуляція статевої циклічності у свиноматок після відлучення поросят

Нижче наведений список препаратів, що використовуються для стимуляції і синхронізації статевої циклічності у свиноматок.

Peperety dlya stymulyazii

БАБАНЬ О.А., канд. вет. наук, експерт з годівлі та відтворення поголів’я чеської компанії «ТЕКРО»

Прочитано 4930 разів Відредаговано Середа, 27 червня 2018 15:05

Схожі статті

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!

Залиште коментар

Поля із зірочкою (*) обов'язкові.

Контакти

Телефон блогу 1Тел. : +38 044 290 29 30

Телефон блогу 2Факс: +38 044 290 29 38

Пошта блогу/електронна адресаE-mail: pig@tekro.ua

Карта проїзду

04071, м. Київ, Україна, вул. Спаська, 5, оф. 60

Зворотній зв'язок