Відтворення

Фізіологія і патологія відтворення, основи андрології, технологічні карти та програми відтворення.

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!
Понеділок, 14 грудня 2020 11:17
 • Залишити коментар

1. ЯКІ НАЙПОШИРЕНІШІ ПАТОЛОГІЇ СПЕРМІЇВ ЗУСТРІЧАЮТЬСЯ ТА ЯКИЙ ВПЛИВ ЦЕ МАЄ НА ПОКАЗНИКИ ВІДТВОРЕННЯ?

На жаль, на сьогоднішній день, лише незначна кількість господарств визначає патології сперміїв, в основному обмежуючись оцінкою рухливості та концентрації. Однак, на молекулярному рівні патологія сперми проявляється у вигляді руйнування білків, мембран сперматозоїдів і їх ДНК та перекисного окислення ліпідів. Клінічно ж патологія сперми супроводжується змінами морфології сперматозоїдів, кількості рухливих і активно-рухливих форм та їх концентрації. Варто пам’ятати, що, патологія будь-якого органоїда сперміїв може мати негативний вплив на заплідненість.

Для прикладу розглянемо

акросому – це органоїд сперматозоїда, розміщений на передній частині його головки, містить фермент – гіалуронідаза, який має здатність розщеплювати гіалуронову кислоту та муцин між фолікулярними клітинами, що забезпечує звільнення прозорої оболонки від клітин вінця. Аномалія акросоми призводить до повної втрати заплідненості, а її пошкодження можливе за незначних відхилень у процесі зберігання сперми, зокрема за порушення температурних режимів зберігання (нижче +16°С).

Іншим прикладом може бути поява цитоплазматичних крапель – вони виникають в процесі порушення дозрівання сперми в придатку сім’яника та зміні рН середовища, і це також призводить до втрати запліднюючої здатності та унеможливлює ефективне використання таких плідників.

2. ЩО ОЗНАЧАЄ ПОНЯТТЯ ЛІБІДО?

Spermatek nalipka

Лібідо (від лат. libido) – статевий потяг. Проявляється у взаємному прагненні самців і самок зблизитися, обнюхати, облизати, доторкнутися одне до одного. При цьому вони подають голос, відчувають специфічні запахи, сприймають вигляд. В більшій мірі за привчання та експлуатації плідників, мова йде за оцінку низки безумовних статевих рефлексів (локомоторного, обіймального, ерекції, парувального та еякуляції). Тому, враховуючи статеву активність та вік плідника підбирають один з режимів експлуатації: – екстенсивний – одна садка в тиждень; – помірний – одна садка в три дні; – інтенсивний – одна садка в два дні. Пам’ятайте, що в активних плідників за нерегулярного використання, часто спостерігається збочення статевих рефлексів у вигляді онанізму.

 

 

3. КРАЩЕ ЕКСПЛУАТУВАТИ ВЛАСНОГО КНУРА ЧИ ЗАКУПЛЯТИ СПЕРМУ?

PIC359 Boar scr 1

Генетичні компанії постійно працюють над удосконаленням батьківської лінії, а відповідно кожен новий плідник покращує генетичний потенціал стада. При експлуатації власного плідника, перш за все, хочемо досягти максимального терміну ефективної експлуатації, тому генетичний потенціал не буде сильно змінюватися впродовж цього часу. В той час, як придбана сперма дає можливість інтенсифікувати (впродовж короткого відрізку часу) генетичний потенціал. Однак, завжди буде виникати питання щодо біологічної безпеки та власне і постійної стабільної якості придбаного матеріалу, що безпосередньо буде мати вплив на заплідненість, багатоплідність та якість отриманих поросят.

Вартість плідника в Україні стартує від 24 тис. грн. Враховуючи гарантійний термін експлуатації (365 днів) отримуємо в середньому вартість одного дня – 65 грн., без урахування вартості раціону, менеджменту та утримання. Вартість спермодози – від 250 грн., отже, за кошти одного плідника, можемо придбати – 96 спермодоз, в той час, як від одного плідника за рік можемо отримати 800 спермодоз. Різницю рахуйте самі.

Відповідаючи на це питання, варто оцінити породу кнура та кількість свиноматок. Так, наприклад, якщо нам потрібно осіменити 10 свиноматок породи ландрас за рік, то в такому випадку, звичайно, краще придбати необхідну кількість спермодоз, а ніж цілого плідника.

 

4. ЯКИМИ Є ОСНОВНІ ЗАХВОРЮВАННЯ КНУРІВ? ЧИ МАЮТЬ ВПЛИВ ЦІ ХВОРОБИ НА ЯКІСТЬ СПЕРМИ?

З кожним днем генетичний прогрес зростає, а відповідно до цього і збільшується ймовірність виникнення різних патологій. Серед найбільш поширених:

– патології кінцівок (артрит, ламініт, абсцес, виразка, вертикальна і горизонтальна тріщина, заросла підошва, відшарування ратиці)

– андрологічні (гідроцеле, орхіт, баланопостит, епідидиміт).

Хвороби кінцівок в першу чергу гальмують прояв статевих рефлексів та унеможливлюють садку, в той час, як патології статевого апарату збільшують ймовірність виникнення олігоспермії, некроспермії, тератоспермії, призводять до зниження виживаності та запліднюючої здатності сперми.

5. ЧИ ДАЄ МОЖЛИВІСТЬ ОЦІНКА ЯКОСТІ СПЕРМИ ВИЯВИТИ АНДРОЛОГІЧНІ ХВОРОБИ У КНУРА?

Сперма є індикатором здоров’я плідника. Так, наприклад при гідроцеле – знижується рухливість та виживаність сперми in vitro, тоді, як функціональні та морфологічні розлади придаткових статевих залоз призводять до порушення біохімічного складу сперми та зниження її якості на 40–50% з послідуючим зменшенням запліднюючої здатності. Односторонній орхіт, в більшості випадків, супроводжується збільшенням % нерухливих сперміїв та некроспермією.

6. В ЧОМУ ПОЛЯГАЮТЬ ПРАВИЛЬНІ ПІДХОДИ ДО ГОДІВЛІ КНУРІВ?

Вважається, що сперматогенез - досить енергоємний процес, який вимагає достатнього надходження з кормом вітамінів, амінокислот і мікроелементів, а також фенолів, поліфенолів, стиролів, флавоноїдів і сапонінів.

Позитивний вплив на сперматогенез проявляється у вигляді поліпшення якісних і кількісних показників сперми.

Метаболічне забезпечення сперматогенезу підтримується рівновагою про- і антиоксидантної систем плазми сперми. Загальна антиоксидантна активність реалізується за рахунок супероксиддисмутази, каталази, глутатіонпероксидази, селену і селенопротеїнів, вітамінів А, С і Е, глутатіону, сперміну, тіолів, уратів, альбуміну, таурину, гіпотаурину, цинку і L-карнітину.

7. НА ЯКІ ВІТАМІНИ ТА МІКРОЕЛЕМЕНТИ СЛІД ЗВЕРНУТИ УВАГУ В ПЕРШУ ЧЕРГУ? ЯК ЗАБЕЗПЕЧИТИ ПОВНОЦІННУ ГОДІВЛЮ КНУРА?

Насамперед, підвищений рівень кальцію та фосфору необхідний для міцності кінцівок у дорослих племінних тварин, включаючи кнурів. Зокрема, у випадку нестачі в раціоні кальцію спостерігаються патології кінцівок, кульгавість та порушується процес дозрівання сперміїв.

Цинк і селен — мінерали, які безпосередньо беруть участь у виробництві сперми. За нестачі цинку, наприклад, виникають зміни покручених сім’яних канальців сім’яників, та подовжується процес дозрівання сперміїв, внаслідок чого збільшується їхня аглютинація (склеювання). Посилює процес аглютинації також нестача кальцію та магнію.

За нестачі вітаміну Е, селену та фосфору виникають дегенеративні процеси в сперміях, епітелії сім’яних канальців, знижується статева активність, а також можуть виникати різні патології придаткових статевих залоз.

Нестача у раціоні плідника вітаміну А викликає зниження прояву статевих рефлексів, об’єму еякуляту та концентрації сперміїв. Спостерігається олігосперматизм — зменшення об’єму отриманого еякуляту порівняно з нормою (менше 100 мл) та олігоспермія — зменшення кількість сперміїв в еякуляті (менше 0,10 млрд в 1 мл). Крім того, за нестачі вітаміну А збільшується кількість патологічних форм сперміїв (більше 20% в еякуляті), виникає дегенерація епітелію звивистих сім’яних канальців, атрофія сім’яників та придаткових статевих залоз.

У випадках дефіциту вітаміну Д порушується активність та ритм статевих рефлексів, знижується запліднююча здатність сперміїв.

8. ЯК ЗАБЕЗПЕЧИТИ ПОВНОЦІННУ ГОДІВЛЮ КНУРА?

Правильна програма годівлі може значно покращити міцність ніг та тіла плідника, а також подовжити термін його ефективного використання.

На сучасному ринку присутні різноманітні добавки, покликані допомагати свинокомплексам із цим питанням, але основним їх недоліком є нестабільний ефект. Зараз в Україні представлений спеціальний продукт для стимуляції сперміогенезу в кнурів – Spermatek®, результати його використання вже належно оцінили кращі вітчизняні господарства.

мешок

Унікальність продукту обумовлює його склад – він містить не тільки оптимально збалансоване поєднання вітамінів, магнію, цинку, кобальту, марганцю, кальцію і фосфору, а й біологічно активну суміш екстрактів лікарських рослин (фітостерини, аглікони стероїдних сапонінів та кардіотонічних глікозидів, вітаноліди, стероїдні алкалоїди). Саме ці екстракти стимулюють вироблення фолікулостимулюючого і лютеїнізуючого гормонів гіпофізу (ФСГ і ЛГ). Під впливом ЛГ у клітинах Лейдига, інтерстиціальних клітинах, а також клітинах звивистих канальців продукуються андрогени. Під впливом Spermatek® покращується загальне здоров’я та лібідо кнурів, збільшується кількість спермодоз, концентрація сперміїв та їх рухливість. Звісно, покращення якості сперми має позитивний вплив і на показники відтворення – заплідненість свиноматок, та кількість народжених поросят.

Перші результати використання Spermatek® можна очікувати за 40-45 днів (6 тижнів), а повну трансформацію показників відтворення – через 3 місяці.

 

spermatek

Олександр Бабань, канд. вет. наук, експерт з питань відтворення поголів’я чеської компанії «ТЕКРО»

Замовте SPERMATEK® та отримайте комплексний аудит системи відтворення у господарстві безкоштовно: +380503754368

БІЛЬШЕ ПРО SPERMATEK

 

Прочитано 2166 разів Відредаговано Понеділок, 14 грудня 2020 14:42

Схожі статті

 • ПІДГОТОВКА ДО ПРИЇЗДУ КНУРА

  Придбання кнура справа затратна. Тож, щоб новоприбула тварина почувалася себе комфортно і дала максимум продуктивності, варто як слід підготуватися.

  ПІДГОТОВКА ДО ПРИЇЗДУ:

  • Підготувати окреме приміщення для карантину та періоду адаптації кнура.
  • Облаштування санпропускника та дезкилимків.
  • Забезпечення води та спеціалізованого корму для кнурів, наприклад, SPERMATEK®.
 • КОРЕКЦІЯ СПЕРМІОГЕНЕЗУ – ОСНОВА ДЛЯ ПОДОВЖЕННЯ ТЕРМІНУ ЕКСПЛУАТАЦІЇ ПЛІДНИКА

  Кнур це майбутнє кожного господарства. Нажаль не усі ферми використовують подібний меседж. 

  Впродовж останніх років ми спостерігаємо за інтенсивним розвитком та удосконаленням генетики (батьківської та материнської лінії), що й власне дуже радує, оскільки саме це може бути головним посилом для повноцінної експлуатації кнурів.
  Насамперед, потрібно пам’ятати про ціну кнура та термін його експлуатації (якщо наприклад узяти ціну плідника – 20000 грн. та гарантійний термін використання 12 місяців, то звідси отримаємо 54 грн. на добу не враховуючи затрат на годівлю та утримання). На перший погляд і порівняно небагато, але ж і не всі плідники мають ціну 20000 грн.

  У Німеччині застосовують систему “отримання 1000 доз сперми від плідника“ після цього стоїть питання про подальшу його експлуатацію.

 • ВПЛИВ ГОДІВЛІ НА ЯКІСТЬ СПЕРМИ КНУРІВ

  Давно відомий той факт, що повноцінний сперміогенез та активність прояву статевих рефлексів кнурів залежить від ряду чинників: умов утримання, параметрів мікроклімату, генетики, режиму експлуатації, темпераменту та головне повноцінної годівлі. 

  Сперміогенез – процес утворення, розвитку і дозрівання у самця статевих клітин – сперміїв. Даний процес розпочинається в ембріональний період, з часу статевої диференціації, коли гоноцити у складі зародків гонад дають початок сперматогоніям.

  Проте повноцінне утворення сперміїв розпочинається у самців після досягнення ними статевої зрілості. В свою чергу активність і якість сперми кнурів значною мірою залежать від біологічно повноцінної годівлі та правильного режиму їх використання. Тому тварини, яких використовують для парування, повинні бути клінічно здоровими, мати стійкі статеві рефлекси, відповідну вгодованість і виявляти високу статеву активність.

  Крім того відомо, що від повноцінної годівлі також залежить і час настання статевої і фізіологічної зрілості.

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!

Залиште коментар

Поля із зірочкою (*) обов'язкові.

Контакти

Телефон блогу 1Тел. : +38 044 290 29 30

Телефон блогу 2Факс: +38 044 290 29 38

Пошта блогу/електронна адресаE-mail: pig@tekro.ua

Карта проїзду

04071, м. Київ, Україна, вул. Спаська, 5, оф. 60

Зворотній зв'язок