Основи повноцінної годівлі

Основи годівлі, раціони, поживність речовин.

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!
П'ятниця, 03 лютого 2017 14:09
 • Залишити коментар

Давно відомий той факт, що повноцінний сперміогенез та активність прояву статевих рефлексів кнурів залежить від ряду чинників: умов утримання, параметрів мікроклімату, генетики, режиму експлуатації, темпераменту та головне повноцінної годівлі. 

Сперміогенез – процес утворення, розвитку і дозрівання у самця статевих клітин – сперміїв. Даний процес розпочинається в ембріональний період, з часу статевої диференціації, коли гоноцити у складі зародків гонад дають початок сперматогоніям.

Проте повноцінне утворення сперміїв розпочинається у самців після досягнення ними статевої зрілості. В свою чергу активність і якість сперми кнурів значною мірою залежать від біологічно повноцінної годівлі та правильного режиму їх використання. Тому тварини, яких використовують для парування, повинні бути клінічно здоровими, мати стійкі статеві рефлекси, відповідну вгодованість і виявляти високу статеву активність.

Крім того відомо, що від повноцінної годівлі також залежить і час настання статевої і фізіологічної зрілості.

Статеве дозрівання самців супроводжується формуванням у них безумовних (природжених) і умовних (набутих) статевих рефлексів. Розрізняють п’ять безумовних статевих рефлексів: локомоторний (зближення, статевий потяг), обіймальний, ерекції, парувальний та еякуляції.

Локомоторний рефлекс (статевий потяг) проявляється у взаємному прагненні самців і самок зблизитися, обнюхати, облизати, доторкнутися одне до одного. При цьому вони подають голос, відчувають специфічні запахи, сприймають вигляд.

Рефлекс ерекції у самців проявляється сильним наповненням кров’ю печеристих тіл статевого члена внаслідок чого він збільшується за розміром, набуває пружності і виводиться з препуція. У кнура випрямляється S-подібний згин статевого члена.

Обіймальний рефлекс – самець стрибає на самку і обхоплює її грудними кінцівками.

Парувальний рефлекс полягає в тому, що самець вводить статевий член у статеві шляхи самки і здійснює ряд парувальних рухів, що забезпечують подразнення рецепторів.

Рефлекс еякуляції у кнура проявляється виділенням сперми внаслідок скорочення м’язів придатка, сперміопроводів, уретри і придаткових статевих залоз. Еякуляція триває впродовж 5–10 хв.

Тому, виходячи з цього для підтримання повноцінного сперміогенезу кнурів необхідно забезпечувати достатньою кількістю енергії, біологічно повноцінним протеїном, жирами, мінеральними речовинами, вітамінами та іншими елементами.

Потреби кнурів-плідників у поживних речовинах залежать від віку, живої маси, інтенсивності використання, стану здоров’я й індивідуальних особливостей. Так, на 100 кг живої маси молоді кнурі повинні отримувати 22,2 МДж обмінної енергії, а дорослі 16,6 МДж.

Однак, не слід забувати і проте, що надмірна годівля та екстенсивна система експлуатації призводить до ожиріння, в той час як неповноцінність раціону та інтенсивна система експлуатації призводить до виснаження, що і в першому і в другому випадку призводить до порушення сперміогенезу.

Режим годівлі, утримання і використання плідників впливає на кількість та якість сперми.

Найменші порушення в режимі призводять до зниження якості сперми, зменшення об’єму еякуляту, або – до неможливості використання плідника.

Нестача в раціоні плідників вітаміну А викликає зниження прояву статевих рефлексів, об’єму еякуляту та концентрації сперміїв. Спостерігається олігосперматизм – зменшення об’єму отриманого еякуляту порівняно з нормою (менше 100 мл) та олігоспермія –зменшення кількість сперміїв в еякуляті (менше 0,10 млрд в 1 мл). Крім цього за нестачі вітаміну А збільшується кількість патологічних форм сперміїв (більше 20 % в еякуляті), виникає дегенерація епітелію звивистих сім’яних канальців, атрофія сім’яників (рис. 1) та придаткових статевих залоз.


Рисунок 1 – Правостороння аторфія сім'яника

Pravostoronnja atorfіja sіmjanika

У випадках дефіциту вітаміну Д порушується активність та ритм статевих рефлексів, знижується запліднююча здатність сперміїв.

За нестачі вітаміну Е, селену та фосфору виникають дегенеративні процеси в сперміях, епітелії сім’яних канальців, знижується статева активність, а також можуть виникати різні патології придаткових статевих залоз. Виникає тератоспермія – збільшення кількості патологічних форм сперміїв в еякуляті порівняно з допустимими нормами (більше 20 %) (рис. 2).


Рисунок 2 – Цитоплазматична крапля

Citoplazmatichna kraplja

 

За нестачі цинку виникають зміни покручених сім’яних канальців сім’яників, та подовжується процес дозрівання сперміїв внаслідок чого збільшується аглютинація сперміїв (склеювання) (рис. 3).


Рисунок 3 – Зірчаста аглютинація сперміїв кнура

Zіrchasta agljutinacіja spermіїv knura

 

Наявність у плазмі сперми великої кількості солей сприяє нейтралізації негативних електричних зарядів сперміїв внаслідок чого виникає їх аглютинація (склеювання). Аглютинація посилюється в кислому середовищі внаслідок накопичення великої кількості іонів водню. Розчинені в плазмі сперми солі та органічні речовини змінюють осмотичний тиск, що може негативно впливати на сперміїв.

Посилює процес аглютинації нестача кальцію та магнію.

У випадку нестачі в раціоні кальцію спостерігаються патології кінцівок, кульгавість та порушується процес дозрівання сперміїв.

За нестачі марганцю спостерігається зниження прояву статевих рефлексів, та дегенеративно-атрофічні зміни в сім’яниках.

Нестача в раціоні лізину та метіоніну призводить до гальмування прояву статевих рефлексів та появі значної кількості мертвих сперміїв в еякуляті. Спостерігається некроспермія – перевищення нормативної кількості мертвих сперміїв в еякуляті.

Тому, важливою умовою отримання якісної сперми від плідників є повноцінна і нормована годівля, забезпечення кормами, що містять білки вітаміни (особливо А і Е), вуглеводи, макро- та мікроелементи.
Не менш важливим є утримання плідників – періодичне їх чищення, купання та надання активного моціону.

Строк раціонального використання кнурів значною мірою зале¬жить від навантаження під час парування та одержання сперми для штучного осіменіння (табл. 1).

Таблиця 1 – Режим статевого використання кнурів залежно від віку
Rezhim statevogo vikoristannja knurіv zalezhno vіd vіku

 

БАБАНЬ О.А. канд. вет. наук, консультант ТОВ «Текро»; ЩУР В.П., лікар вет. медицини, консультант ТОВ «Текро»; ЩУР Д.В., лікар вет. медицини, менеджер ТОВ «Текро»; Гунько Ю.Р., консультант ТОВ «Текро»

Прочитано 3691 разів Відредаговано Четвер, 09 лютого 2017 16:12

Схожі статті

 • УТРИМАННЯ КНУРА-ПЛІДНИКА: 8 АКТУАЛЬНИХ ЗАПИТАНЬ ДО ЕКСПЕРТА

  1. ЯКІ НАЙПОШИРЕНІШІ ПАТОЛОГІЇ СПЕРМІЇВ ЗУСТРІЧАЮТЬСЯ ТА ЯКИЙ ВПЛИВ ЦЕ МАЄ НА ПОКАЗНИКИ ВІДТВОРЕННЯ?

  На жаль, на сьогоднішній день, лише незначна кількість господарств визначає патології сперміїв, в основному обмежуючись оцінкою рухливості та концентрації. Однак, на молекулярному рівні патологія сперми проявляється у вигляді руйнування білків, мембран сперматозоїдів і їх ДНК та перекисного окислення ліпідів. Клінічно ж патологія сперми супроводжується змінами морфології сперматозоїдів, кількості рухливих і активно-рухливих форм та їх концентрації. Варто пам’ятати, що, патологія будь-якого органоїда сперміїв може мати негативний вплив на заплідненість.

  Для прикладу розглянемо

 • ПІДГОТОВКА ДО ПРИЇЗДУ КНУРА

  Придбання кнура справа затратна. Тож, щоб новоприбула тварина почувалася себе комфортно і дала максимум продуктивності, варто як слід підготуватися.

  ПІДГОТОВКА ДО ПРИЇЗДУ:

  • Підготувати окреме приміщення для карантину та періоду адаптації кнура.
  • Облаштування санпропускника та дезкилимків.
  • Забезпечення води та спеціалізованого корму для кнурів, наприклад, SPERMATEK®.
 • КОРЕКЦІЯ СПЕРМІОГЕНЕЗУ – ОСНОВА ДЛЯ ПОДОВЖЕННЯ ТЕРМІНУ ЕКСПЛУАТАЦІЇ ПЛІДНИКА

  Кнур це майбутнє кожного господарства. Нажаль не усі ферми використовують подібний меседж. 

  Впродовж останніх років ми спостерігаємо за інтенсивним розвитком та удосконаленням генетики (батьківської та материнської лінії), що й власне дуже радує, оскільки саме це може бути головним посилом для повноцінної експлуатації кнурів.
  Насамперед, потрібно пам’ятати про ціну кнура та термін його експлуатації (якщо наприклад узяти ціну плідника – 20000 грн. та гарантійний термін використання 12 місяців, то звідси отримаємо 54 грн. на добу не враховуючи затрат на годівлю та утримання). На перший погляд і порівняно небагато, але ж і не всі плідники мають ціну 20000 грн.

  У Німеччині застосовують систему “отримання 1000 доз сперми від плідника“ після цього стоїть питання про подальшу його експлуатацію.

 • ФАКТОРИ ВПЛИВУ НА ЯКІСТЬ СПЕРМИ КНУРІВ-ПЛІДНИКІВ

  На якість сперми кнурів-плідників впливають різні фактори – починаючи від її отримання до використання.

  Ведучи мову за фактори які впливають на якість сперми необхідно розглянути нормативні показники нативної (свіжо отриманої) сперми кнурів та провести її правильну оцінку – візуальну (об’єм, колір, запах і консистенція) та лабораторну (рухливість, концентрація, густина, вміст патологічних форм сперміїв, живих і мертвих сперміїв та визначення виживаності та повноцінності секрету придаткових статевих залоз).

  Показники якості нативної сперми кнурів-плідників наступні: об’єм – 100 мл і більше, рухливість – 70 % і більше, концентрація в 1 мл – 100 млн і більше, колір – білий з сіруватим відтінком, рН – 7,2-7,5 та кількість патологічних форм

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!

Залиште коментар

Поля із зірочкою (*) обов'язкові.

Контакти

Телефон блогу 1Тел. : +38 044 290 29 30

Телефон блогу 2Факс: +38 044 290 29 38

Пошта блогу/електронна адресаE-mail: pig@tekro.ua

Карта проїзду

04071, м. Київ, Україна, вул. Спаська, 5, оф. 60

Зворотній зв'язок