Відтворення

Фізіологія і патологія відтворення, основи андрології, технологічні карти та програми відтворення.

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!
Понеділок, 12 серпня 2019 12:29
 • Залишити коментар

Кнур це майбутнє кожного господарства. Нажаль не усі ферми використовують подібний меседж. 

Впродовж останніх років ми спостерігаємо за інтенсивним розвитком та удосконаленням генетики (батьківської та материнської лінії), що й власне дуже радує, оскільки саме це може бути головним посилом для повноцінної експлуатації кнурів.
Насамперед, потрібно пам’ятати про ціну кнура та термін його експлуатації (якщо наприклад узяти ціну плідника – 20000 грн. та гарантійний термін використання 12 місяців, то звідси отримаємо 54 грн. на добу не враховуючи затрат на годівлю та утримання). На перший погляд і порівняно небагато, але ж і не всі плідники мають ціну 20000 грн.

У Німеччині застосовують систему “отримання 1000 доз сперми від плідника“ після цього стоїть питання про подальшу його експлуатацію.

Завдання спеціалістів навчитись максимально правильно експлуатувати кнура-плідника за обмежений проміжок часу і це в свою чергу залежить від привчання та правильного ведення в режим експлуатації. Головне питання “не зламати“ нейрогуморальну систему відтворної функції та повноцінного сперміогенезу плідника.

Науковцями доведений факт: ударивши кнура-плідника по кінцівках перед отриманням сперми, кількість отриманого еякуляту зменшується у 3 рази. Хоча об’єм сперми не є об’єктивним показником спермопродукції плідника. Звичайно більш важливішим показником є концентрація сперми та її рухливість, а також показник заплідненості свиноматок від того чи іншого кнура, що залежить від кваліфікації спеціалістів та якості сперми.

Сперма – продукт сім’яників та придаткових статевих залоз, що виділяється під час еякуляції і складається зі сперміїв і плазми.

Спермій – статева клітина самців. Складається з головки, шийки, тіла і довгого хвостика. Кожна структура спермія виконує певну функцію: головка відповідає за спадкову інформацію, шийка – за активацію руху, тіло – за метаболічні процеси і хвостик – за рухливість.
Плазма сперми – складається переважно із секрету придаткових залоз (міхурцеподібних, передміхурової, куперових та уретральних рис. 1).

 


Pridatkovі statevі zalozi knura
Рисунок 1 – Придаткові статеві залози кнура: а – міхурцеподібні; б – передміхурова; в – цибулинні


Міхурцеподібні – парні залози, розміщені над шийкою сечового міхура. У кнура вони гладенькі, мішкоподібної форми, відкриваються одним або двома протоками в уретральний канал. Секрет міхурцеподібних залоз містить білки, ліпіди, фруктозу (фізіологічний цукор сперми), лимонну кислоту (має високі буферні властивості),фермент везикулазу та ерготіонеїн (забезпечує скорочення м’язів матки та гальмує процеси окислення в спермі).

Передміхурова залоза (простата) – розташована біля шийки сечового міхура на початковій ділянці уретри і частково в її стінці. Вона відкривається в сечостатевий канал численними протоками. Секрет передміхурової залози містить ферменти, простагландини групи F2α, що спричинюють скорочення м’язів матки, антиаглютиніни та багато протеолітичних ферментів. Значення даної залози важко недооцінити оскільки, рН секрету є слаболужним. Після змішування секрету зі сперміями відбувається реакція нейтралізації внаслідок якої спермії переходять з анабіотичного стану в активний, позбавляючись протоплазматичної краплі.

Цибулинні – парні залози, розміщені біля перегину сечостатевого каналу. Вони добре розвинені у кнура (маса їх – 150–200 г). Їх секрет густий, клейкий, який виділяється наприкінці еякуляції. Під впливом виділюваного міхурцеподібними залозами ферменту везикулази і під час контакту із зовнішнім середовищем, секрет цибулинних залоз стає желеподібним, перетворюючись в згустки схожі на сагові зерна (рисунок 2).Sekret zybulunuck zalos
Рисунок 2 – Секрет цибулинних залоз


Секрет закупорює шийку матки самки під час природного осіменіння, що перешкоджає витіканню сперми.

Уретральні – численні залози, розміщені у слизовій оболонці вздовж усього сечостатевого каналу (уретри). Секрет уретральних залоз виділяється першим і промиває сечостатевий канал у кнурів від залишків сечі перед проходженням сперми.

Таким чином, внаслідок змішуванні секретів придаткових статевих залоз утворюється плазма сперми з певним хімічним складом. Склад плазми сперми залежить від розвитку придаткових статевих залоз їх секреторної активності та у самців і має безпосередній вплив на якість сперми.
У кнурів 50–70 % плазми сперми складає секрет передміхурової залози, 26 % – міхурцеподібних, 20 % – цибулинних і 2 % – придатка сім’яника.

Співвідношення між об’ємом сперміїв і рідкою частиною сперми (плазмою) у самців різне, що а першу чергу залежить від розвитку придаткових статевих залоз. Так, кнур виділяє великий об’єм еякуляту з незначним вмістом сперміїв (2–7 %), у зв’язку з чим сперма у даних видів самців менш концентрована порівняно з бараном. Відповідно до цього існує певний взаємозв’язок між об’ємом еякуляту і концентрацією сперми – чим більший об’єм еякуляту тим менша концентрація сперми і навпаки.

На перший погляд задавалося придаткові статеві залози та їх секрети – дрібниця, однак вони виконують надзвичайно важливі функції:

 • Промивають сечостатевий канал (уретру) від залишків сечі, перед проходженням сперми (рефлексом еякуляції).
 • Активують обмінні процеси в сперміях речовин та власне рух сперміїв.
 • Збільшують об’єм отриманої сперми (еякулят).
 • Розріджують сперму, завдяки чому полегшується її проходження в уретрі.
 • Забезпечують сперміїв поживним середовищем, цим самим впливають на їх виживаність за межами організму.
 • Спричинюють скорочення м’язів матки (за рахунок секрету передміхурової залози).
 • Забезпечують закупорку каналу шийки матки у свиноматки, після природного осіменіння, секретом куперових залоз. Тому, розвиток та функціональна здатність придаткових статевих залоз має безпосередній вплив на показники якості сперми кнурів, а саме за порушення функції залоз та їх секреторної активності, у кнурів може спостерігатися: 

Олігосперматизм – зменшення об’єм отриманого еякуляту порівняно з нормою (менше 100 мл).
Олігоспермія – зменшення кількість сперміїв в еякуляті (менше 0,10 млрд в 1 мл).
Некроспермія – перевищення нормативної кількості мертвих сперміїв в еякуляті.
Тератоспермія – збільшення кількості патологічних форм сперміїв в еякуляті порівняно з допустимими нормами (більше 20 %).

Однак, при зберіганні сперміїв поза організмом активація їх приносить шкоду через невиправдані витрати енергетичних ресурсів сперміями. Саме за рахунок секретів придаткових статевих залоз спермії отримують величезний запас поживних речовин.
Регуляція сперміогенезу в кнурів. Під впливом гіпоталамусу гіпофіз виділяє ФСГ (фолікулостимулювальний гормон) та ЛГ (лютеїнізіючий гормон).

Під впливом ФСГ у клітинах Сертолі активізується сперміогенез – утворення й розвитк сперміїв. У шарі сертолієвого симпласту (у стінці звивистих канальців) розміщуються сперматогонії. Після їх ділення утворюються сперматоцити першого порядку, а після повторного ділення – сперматоцити другого порядку. У подальшому утворюються сперматиди, які перетворюються у спермії. Процес дозрівання сперміїв триває 45 днів.

Під впливом ЛГ у клітинах Лейдига, інтерстиціальних клітинах, а також клітинах звивистих канальців продукуються андрогени. До групи андрогенів належить тестостерон – який сприяє розвитку статевих органів і вторинних статевих ознак, регулює розвиток і функцію придаткових статевих залоз, викликає прояв безумовних статевих рефлексів (локомоторного, обіймального, ерекції, парувального та еякуляції). підвищує обмін речовин в організмі самців, посилюють активність статевих центрів і зумовлює прояв статевих рефлексів.

Годівля кнурів-плідників. Важливу роль в отриманні якісної сперми та довготривалої експлуатації плідника відіграє годівля. І дуже цікавим залишається той факт, що раціон, як для супорісних свиноматок так і для лактуючих не забезпечує потребу плідників (табл. 1). Раціон для кнурів-плідників необхідно забезпечувати енергією – яка вкрай необхідна для забезпечення повноцінного сперміогенезу та підтримання метаболізму плідника. Так, кількість енергії для повноцінного сперміогенезу в плідника складає 103 кКал.

 

Porivnyalnuy sklad kombikormiv

Таблиця 1 – Порівняльний склад комбікормів для супоросних і лактуючих свиноматок та кнурів

 

Так за нестачі енергії порушується процес сперміогенезу, тоді як за нестачі вітаміну Є+Se порушується цілісність мембран та рухливість сперміїв. Недостатність фолієвої кислоти та цинку призводить до порушення процесу функціонування клітин Лейдига у сім’яниках.
Виходячи з цього спеціалістами чеської компанія “ТЕКРО“ розроблено та апробовано в господарствах України спеціальний продукт SPERMATEK для стимуляції сперміогенезу в кнурів. Унікальність продукту обумовлює його склад – містить оптимально збалансоване поєднання вітамінів, а також магнію, цинку, кобальту, марганцю, кальцію і фосфору та найбільш важливим є екстракти лікарських рослин (фітостерини, аглікони стероїдних сапонінів та кардіотонічних глікозидів, вітаноліди, стероїдні алкалоїди). Які в свою чергу стимулюють вироблення фолікулостимулюючого і лютеїнізуючого гормонів гіпофізу (ФСГ і ЛГ).

ЗАМОВИТИ SPERMATEK ви можете за телефоном: +38 050 375 43 68

 

Dobavka Knyri

 

Олександр БАБАНЬ кандидат ветеринарних наук, чеська компанія “ТЕКРО“

Прочитано 3823 разів Відредаговано Неділя, 26 квітня 2020 21:20

Схожі статті

 • УТРИМАННЯ КНУРА-ПЛІДНИКА: 8 АКТУАЛЬНИХ ЗАПИТАНЬ ДО ЕКСПЕРТА

  1. ЯКІ НАЙПОШИРЕНІШІ ПАТОЛОГІЇ СПЕРМІЇВ ЗУСТРІЧАЮТЬСЯ ТА ЯКИЙ ВПЛИВ ЦЕ МАЄ НА ПОКАЗНИКИ ВІДТВОРЕННЯ?

  На жаль, на сьогоднішній день, лише незначна кількість господарств визначає патології сперміїв, в основному обмежуючись оцінкою рухливості та концентрації. Однак, на молекулярному рівні патологія сперми проявляється у вигляді руйнування білків, мембран сперматозоїдів і їх ДНК та перекисного окислення ліпідів. Клінічно ж патологія сперми супроводжується змінами морфології сперматозоїдів, кількості рухливих і активно-рухливих форм та їх концентрації. Варто пам’ятати, що, патологія будь-якого органоїда сперміїв може мати негативний вплив на заплідненість.

  Для прикладу розглянемо

 • ПІДГОТОВКА ДО ПРИЇЗДУ КНУРА

  Придбання кнура справа затратна. Тож, щоб новоприбула тварина почувалася себе комфортно і дала максимум продуктивності, варто як слід підготуватися.

  ПІДГОТОВКА ДО ПРИЇЗДУ:

  • Підготувати окреме приміщення для карантину та періоду адаптації кнура.
  • Облаштування санпропускника та дезкилимків.
  • Забезпечення води та спеціалізованого корму для кнурів, наприклад, SPERMATEK®.
 • ВПЛИВ ГОДІВЛІ НА ЯКІСТЬ СПЕРМИ КНУРІВ

  Давно відомий той факт, що повноцінний сперміогенез та активність прояву статевих рефлексів кнурів залежить від ряду чинників: умов утримання, параметрів мікроклімату, генетики, режиму експлуатації, темпераменту та головне повноцінної годівлі. 

  Сперміогенез – процес утворення, розвитку і дозрівання у самця статевих клітин – сперміїв. Даний процес розпочинається в ембріональний період, з часу статевої диференціації, коли гоноцити у складі зародків гонад дають початок сперматогоніям.

  Проте повноцінне утворення сперміїв розпочинається у самців після досягнення ними статевої зрілості. В свою чергу активність і якість сперми кнурів значною мірою залежать від біологічно повноцінної годівлі та правильного режиму їх використання. Тому тварини, яких використовують для парування, повинні бути клінічно здоровими, мати стійкі статеві рефлекси, відповідну вгодованість і виявляти високу статеву активність.

  Крім того відомо, що від повноцінної годівлі також залежить і час настання статевої і фізіологічної зрілості.

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!

Залиште коментар

Поля із зірочкою (*) обов'язкові.

Контакти

Телефон блогу 1Тел. : +38 044 290 29 30

Телефон блогу 2Факс: +38 044 290 29 38

Пошта блогу/електронна адресаE-mail: pig@tekro.ua

Карта проїзду

04071, м. Київ, Україна, вул. Спаська, 5, оф. 60

Зворотній зв'язок